Evropska komisija namerava komisija predstaviti zakonodajni okvir, ki bo vključeval obveznost, da je vsako skladišče plina pred 1. novembrom 90-odstotno napolnjeno. Med državami članicami je tudi velika podpora skupnemu nakupu energentov, ki je prav tako med možnimi ukrepi, je dejal podpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič.
Predloge komisije bodo nato v četrtek in petek na vrhu v Bruslju obravnavali voditelji držav članic EU. Po pričakovanjih bo največ razprave namenjene ravno energetskim dilemam, saj članice že dlje časa pestijo visoke cene energije, vojna v Ukrajini pa je energetsko sliko v uniji še poslabšala.
EU se spričo vojne v Ukrajini sooča tudi z negotovostjo na področju prehrane. Komisija bo zato danes predstavila ukrepe za stabilizacijo prehranske varnosti v EU. Med drugim bo predlagala sprostitev okoli 500 milijonov evrov finančnih rezerv za pomoč najbolj prizadetim kmetijam. Poleg tega je Bruselj pripravil okvir državnih pomoči za nadomestila za stroške povečanja cen energentov, gnojil in semen.
V Bruslju bodo predstavili še ukrepe za pomoč Ukrajincem, ki so se pred rusko agresijo zatekli v EU. Gre predvsem za ukrepe za zagotovitev dostopa do izobrazbe, trga dela in stanovanj.