Medtem ko se Evropa skuša spopasti z eno najhujših energetskih kriz v svoji zgodovini, se bo v petek, deset let po zgodovinski odločitvi Angele Merkel, da opusti nemško jedrsko energijo, začela zapirati polovica nemških jedrskih zmogljivosti.
Zaustavitev treh od šestih še delujočih reaktorjev se je zgodila med evropsko energetsko krizo, ki so jo zaostrile nedavne geopolitične napetosti med Rusijo, glavnim dobaviteljem plina, in njenimi odjemalci.
Tovarne v nemških vaseh bodo popolnoma zaprte do konca leta 2022. Njihova skupna zmogljivost je 4 gigavatne ure nameščene zmogljivosti, kar ustreza tisoč vetrnim.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Konec leta 2022 bodo na vrsti še preostale tri elektrarne, prav tako z zmogljivostjo okoli 4 GW.
Oskrba s fosilnimi gorivi
Kljub opustitvi jedrske energije, ki je leta 2020 predstavljala približno 11 odstotkov celotne proizvodnje, bo "varnost oskrbe v Nemčiji zagotovljena," je dejal Robert Habeck, minister za gospodarstvo in varstvo podnebja.
Da bi nadomestili zaustavitve jedrskih elektrarn in v pričakovanju, da bodo obnovljivi viri energije to pomanjkljivost v celoti nadomestili, je Nemčija močno oskrbovana s fosilnimi gorivi, predvsem plinom.
Toda takšna energetska varnost ima svojo ceno: evropske cene plina že mesece vztrajno naraščajo, kar je posledica geopolitičnih napetosti z Rusijo, glavnim dobaviteljem Evrope.
Nekatere zahodne države sumijo, da je Moskva zmanjšala dobavo Evropi, da bi pritiskala na naraščajoče geopolitične napetosti zaradi ruske vojaške akcije na ukrajinski meji.