V obliki tablet

Razvili zdravilo, ki tveganje za hujši potek covida-19 zmanjša za 89 odstotkov

S.R.
5. 11. 2021, 13.44
Posodobljeno: 5. 11. 2021, 13.44
Deli članek:

Preliminarni rezultati kliničnega preizkušanja Pfizerjevega protivirusnega zdravila, namenjenega covidnim bolnikom, so bili tako dobri, da so preizkušanje zaključili predčasno.

Reuters
Na začetku bo na voljo v omejenih količinah.

V skladu z danes predstavljenimi isledki se s Pfizerjevim zdravilom za covid-19, ki je na voljo v obliki tablet, tveganje za hospitalizacijo ali smrt pri odraslih osebah zmanjša za kar89 odstotkov. Rezultati so tako še boljši kot v primeru zdravila molnupiravir farmacevtskega velikana Merck. Popolni podatki iz kliničnih preizkušanj obeh zdravil sicer še niso na voljo.

Pri Pfizerju so že napovedali, da bodo podatke iz kliničnega preizkušanja posredovali ameriški Upravi za hrano in zdravila (FDA), pri kateri so prošnjo za izredno odobritev zdravila vložili že oktobra. Zdravilo sicer vključuje terapijo, sestavljeno iz treh tablet, ki jih je treba jemati dvakrat dnevno.

Odlični rezultati

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Kot poroča tiskovna agencija Reuters, je v študiji sodelovalo 1219 bolnikov z blažjimi do zmernimi simptomi covida-19 in najmanj enim od dejavnikov tveganja za resnejši potek bolezni, kot sta debelost ali starost. Od tistih, ki so zdravilo prejeli v roku treh dni od nastopa simptomov, jih je v bolnišnici pristalo le 0,8 odstotka. Med njimi v 28 dnevih po prejemu zdravila nihče ni umrl. V kontrolni skupini, kjer so bolniki prejeli placebo, je bil delež hospitaliziranih 7-odstoten, zabeležili pa so tudi nekaj smrti. Učinkovitost zdravila je bila podobna tudi v primeru bolnikov, ki so ga prejeli v petih dneh po nastopu simptomov. V tej skupini jih je odstotek pristal v bolnišnici, medtem ko jih je bilo v kontrolni skupini s placebom hospitaliziranih 6,7 odstotka. Deset bolnikov iz kontrolne skupine je umrlo. Pri Pfizerju so poudarili, da je treba zdravilo za čim večjo učinkovitost vzeti čim prej.

Poročil o morebitnih neželenih učinkih zaenkrat še ni, a so pri Pfizerju razkrili, da so se ti pojavili pri približno 20 odstotkih bolnikov, in sicer tako v skupinah, ki so prejele zdravilo, kot v skupinah, ki so prejele placebo. Kot je v izjavi za javnost pojasnil izvršni direktor Pfizerja Albert Bourla, ima to zdravilo »potencial, da rešuje življenja, ublaži potek bolezni in prepreči do devet od desetih primerov hospitalizacij.«

Kot pri cepivih, bodo tudi pri zdravilih na začetku težave z rapoložljivimi količinami. Pri Pfizerju predvidevajo, da bodo do konca leta 2021 proizvedli več kot 180.000, do konca leta 2022 pa že najmanj 50 milijonov paketov tablet. Gre za vrsto zdravil, znanih kot zaviralci proteaze. Delujejo na način, da zavirajo delovanje encima, ki je potreben za razmnoževanje virusa.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja