Severna Koreja je deležna mednarodnih sankcij zaradi svojega jedrskega in raketnega programa, ki ga po lastnih navedbah potrebuje za obrambo pred ameriško invazijo. Ni pa Pjongjangu prepovedano razvijati vodenih raket, ki jih je preizkušal že v preteklosti.
Testiranja "strateškega orožja velikega pomena," ki državi nudi "še eno učinkovito sredstvo za odvračanje sovražnih sil," naj bi bila po poročanju državne tiskovne agencije KCNA uspešna. Ni sicer povsem jasno, ali so nove rakete zmožne nositi tudi jedrske konice, a po ocenah nekaterih opazovalcev ta možnost obstaja. Trditve Severnokorejcev zdaj skupaj z ZDA preiskuje Južna Koreja, ki testiranja še ni potrdila, a naj bi se zgodilo minulo soboto in nedeljo.
Severna Koreja je testiranje raket izvedla po skupnih vojaških vajah med ZDA in Južno Korejo, ki so se po devetih dneh končale 26. avgusta in jih je Pjongjang ostro kritiziral. Domnevne nove izstrelitve so prve od marca. Jedrskega preizkusa ali izstrelitve medcelinske balistične rakete medtem Severna Koreje ni izvedla od marca 2017.
Ameriška vojska na območju je sicer sporočila, da zadnji preizkusi raket predstavljajo grožnjo tako sosedam Severne Koreje kot drugim državam. "Ta aktivnost izpostavlja nadaljnjo osredotočenost Severne Koreje na razvoj svojega vojaškega programa in grožnje, ki jih to predstavlja za njene sosede in mednarodno skupnost," je v izjavi sporočilo ameriško indijsko-pacifiško poveljstvo. Dodali so, da ZDA ostajajo zavezane obrambi Južne Koreje in Japonske.