Tarča tokratnih sankcij je paravojaška organizacija Komunistične partije, Družba za proizvodnjo in gradnjo v Xinjiangu, lokalno poznana kot Bingtuan. Ta velja za neke vrste državo v državi, saj upravlja z mesti, univerzami in mediji, izrazito naklonjenimi tamkajšnji kitajski večini.
Sankcij sta deležna tudi dva njena predstavnika - trenutni poveljnik Peng Jiarui in nekdanji funkcionar Sun Jinlong. Dvojica ne sme vstopiti v ZDA, morebitno premoženje tako njiju kot sankcionirane skupine v ZDA bo zamrznjeno, Američani in ameriška podjetja pa ne smejo z njimi sklepati poslov.
Verjetnost, da bi imeli omenjeni premoženje v ZDA, je sicer majhna. Sankcije, kakršne je sprejel Washington, pa kljub temu zaradi obsežnosti ameriškega finančnega sistema in dolarjev prizadetim otežijo številne druge mednarodne posle.
Njena.si
Prvi koraki v samostojno življenje: Kako zavarovati svoje stanovanje?
Ameriški državni sekretar Mike Pompeo je dejanja Kitajske do Ujgurov označil za "madež stoletja" in dodal, da je skupina Bingtuan neposredno vpletena v množično zapiranje Ujgurov in drugih pretežno muslimanskih manjšin v Xinjiangu.
"Pozivamo vse države, da se nam pridružijo pri obsodbi grozljivih zlorab človekovih pravic lastnih državljanov s strani Kitajske komunistične partije, ki so prizadele nešteto družin po vsem svetu," je sporočil Pompeo.
ZDA so prve sankcije proti Kitajski zaradi Ujgurov sprejele v začetku meseca. Peking očitke ZDA glede zatiranja te manjšine zavrača, določenim skupinam Ujgurov pa očita terorizem.