Predstavniški dom kongresa je z demokratsko večino ustavno obtožbo Trumpa potrdil že 18. decembra, vendar pa je predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi prenos obtožbe v senat zadržala in zahtevala pošten proces, ne le formalno oprostitev predsednika ZDA s pomočjo republikanske večine v senatu.
Za zdaj ni jasno, kaj je s tem pridobila ali izgubila, je pa vmes prišlo na dan še več obremenilnih informacij za Trumpa glede izsiljevanja Ukrajine z zadrževanjem vojaške pomoči za uvedbo preiskave demokratskega predsedniškega kandidata Josepha Bidna. Trump je želel le razglasitev preiskave zaradi domnevne korupcije, da bi mu to pomagalo na novembrskih volitvah, če bi demokrati Bidna izbrali za svojega predsedniškega kandidata.
Demokrati zahtevajo, da senat med sodnim postopkom zasliši dodatne priče, če se bo to res zgodilo, pa bo jasno prihodnji teden, ko bodo potekala glasovanja v senatu o nadaljevanju postopka. Demokrati želijo predvsem slišati nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost ZDA Johna Boltona.
Zasledovanje in zastraševanje
Vmes so od sodelavca Trumpovega odvetnika dobili novo gradivo, ki potrjuje obtožnico in ga bodo skušali dodati v senatu. Med drugim gre za navedbe o zasledovanju in zastraševanju ameriške veleposlanice v Ukrajini Marie Yovanovitch, ki ni želela sodelovati v Trumpovih pritiskih na Ukrajino.
Pred današnjim glasovanjem o posredovanju ustavne obtožbe senatu je v predstavniškem domu potekala krajša razprava, med katero sta obe strani ponavljali argumente za in proti. Demokrati so ponovili, da imajo več kot dovolj dokazov za Trumpovo krivdo okrog zlorabe pooblastil in oviranja dela kongresa. Republikanci pa so ponavljali, da je vse skupaj zarota demokratov, čeprav niso predstavili nobenega argumenta ali priče o Trumpovi nedolžnosti.
Ceremonija
Po potrditvi resolucije se začenja ceremonialni del ustavne obtožbe. Tako imenovani upravitelji ustavne obtožbe, to je sedmerica demokratskih kongresnikov, ki jih je danes za vlogo senatnih tožilcev določila Pelosijeva, bo zbrala dokumentacijo in jo ceremonialno prenesla s svoje strani kongresne palače na senatno stran ter jo predala senatorjem.
Sedmerica kongresnikov se bo zvrstila za poveljnikom kongresne policije Paulom Irvignom in kongresno notarko Cherly Johnson, ki bo dokumente predala senatni sekretarki Julie Adams.
Senatorji bodo nato opravili več postopkovnih glasovanj, med drugim o sedežnem redu za tožilce in Trumpove odvetnike, o tem, koga bodo spustili na galerijo, o zavrnitvi obtožnice in zaslišanju prič. Vmes bo prisegel predsednik vrhovnega sodišča John Roberts, ki bo vodil postopek. Posebej bodo prisegli tudi vsi senatorji.
Sojenje bo potekalo šest dni v tednu razen v nedeljo. Obe strani bosta argumente začele predstavljati v torek.
Ustavna obtožba je bila doslej potrjena le trikrat v ameriški zgodovini. Leta 1868 proti predsedniku Andrewu Jacksonu, leta 1998 pa proti predsedniku Billu Clintonu. Richard Nixon je leta 1974 odstopil, še preden je bila ustavna obtožba potrjena.