Strokovnjaki so zato opozorili, da bi lahko dejavnost vulkana spet sprožila cunami. Prebivalstvo so opozorili, naj se raje ne zadržujejo na določenih delih plaž in se raje umaknejo v notranjost.
Cunami je sicer v soboto zvečer povzročil razdejanje na delih obal otokov Java in Sumatra. Najhuje je sicer prizadeta indonezijska provinca Pandeglang na zahodu Jave, o smrtnih žrtvah pa poročajo tudi iz province Serang na Javi in province Južni Lampung na Sumatri. Po zadnjih podatkih je umrlo več kot 370 ljudi, več kot 1400 je ranjenih.
"Cunami je bil povezan z izbruhom, bil je neposreden rezultat izbruha Anaka Krakatoe," je danes še uradno potrdila vodja indonezijske agencije za meteorologijo in geofiziko Dwikorita Karnawati. Po zadnjih ocenah oblasti je bil izbruh vulkana primerljiv s potresom magnitude 3,4, kar je vodilo v podvodni plaz in sprožilo cunami. Vodja agencije je pojasnila, da grožnje niso mogli zaznati, saj lahko sistemi identificirajo stopnjo grožnje pred cunamiji le v primeru potresov.
Besni prednik
Vulkan Anak Krakatoa (otrok Krakatoe) je nastal okoli leta 1928 na mestu legendarnega vulkana Krakatoa, ki je leta 1883 v kataklizmičnem izbruhu terjal več kot 36.000 življenj. Anak Krakatoa je bil še posebej aktiven od junija, večkrat je v nebo poslal oblake prahu, oktobra pa so deli lave skoraj zadeli neko turistično ladjo, ki je plula blizu otoka.
Indonezijo je sicer katastrofalen cunami prizadel 24. decembra 2004, ko je uničujoč val sledil potresu pred obalo Sumatre. Umrlo je 220.000 ljudi v več državah Indijskega oceana, od tega v Indoneziji 168.000.