Večina državljanov EU je pred evropskimi volitvami zaskrbljena zaradi možnosti zlorabe interneta in kibernetskih napadov, je pokazala raziskava Eurobarometra o pričakovanjih Evropejcev glede evropskih volitev maja 2019. Zaradi možnosti zlorabe interneta in družbenih omrežij ter vmešavanja v volitve je sicer zaskrbljena manj kot polovica Slovencev.
Da je z volitvami mogoče manipulirati s kibernetskimi napadi, ocenjuje 61 odstotkov Evropejcev, 59 odstotkov pa jih je zaskrbljenih zaradi vmešavanja tujih akterjev in kriminalnih skupin, ki lahko vplivajo na volitve. 67 odstotkov Evropejcev skrbi, da bi se lahko osebni podatki, ki ostanejo na spletu, uporabili za usmerjena politična sporočila.
To je pokazala danes v Bruslju objavljena raziskava Eurobarometra o pričakovanjih evropskih državljanov glede evropskih volitev maja 2019 in razlogih, ki bi jih spodbudili h glasovanju. Raziskavo so izvedli osebno na domu pri 27.474 anketirancih v 28 državah članicah EU.
Slovenci manj zaskrbljeni od povprečja
V Sloveniji so anketiranci na splošno manj zaskrbljeni glede možnosti zlorabe interneta in spletnih družbenih omrežij, kot znaša povprečje EU, kažejo podatki raziskave. Zaradi možnosti manipulacije z volitvami je zaskrbljenih 46 odstotkov Slovencev, 48 odstotkov pa jih skrbi vmešavanje tujih akterjev in kriminalnih skupin.
Anketiranci se večinoma strinjajo (74-81 odstotkov), da bi se teh groženj lahko lotili z večjo preglednostjo spletnih platform družbenih medijev in jasnim navajanjem naročnikov spletnih oglasov, enakim dostopom do spletnih storitev za vse politične stranke, pravico do odgovora za kandidate ali politične stranke v družbenih medijih ter uvedbo spletnega predvolilnega molka, kot velja v tradicionalnih medijih.
Evropski državljani se zavedajo, da prihodnje volitve ne bodo običajne, po prepričanju evropske komisarke za pravosodje, potrošnike in enakost spolov Vere Jourove potrjuje raziskava. "Državljani pričakujejo ukrepe, ki bodo zagotovili poštene in varne volitve, ter več informacij o EU in novih politikih," je dejala na kolokviju, na katerem poteka razprava o tem, kako bolje zaščititi svobodne in poštene volitve.
Za zaščito evropskih volitev je komisija že uvedla več ukrepov, ki zadevajo varstvo podatkov, preglednost, kibernetsko varnost, sodelovanje med različnimi akterji ter sankcije v primeru kršenja pravil. Kot so danes sporočili v Bruslju, si Evropska komisija dejavno prizadeva EU približati državljanom ter zagotoviti varne in poštene volitve.
Danes objavljena raziskava je ugotavljala tudi razloge, ki bi evropske državljane spodbudili h glasovanju.
Na vprašanje, kaj bi volivce bolj pritegnilo k udeležbi na evropskih volitvah, je 43 odstotkov anketirancev (v Sloveniji 30 odstotkov) navedlo, da si želijo več informacij o EU in njenem učinku na vsakdanje življenje, 31 odstotkov (v Sloveniji 33 odstotkov) pa si jih želi, da bi bilo med kandidati več mladih.