Za proizvajalce elektronike je zaradi številčnosti delovne sile, nizkega plačila in zakonodaje, ki ne dosega ameriških ali evropskih standardov, Kitajska obljubljena dežela. Nekoliko manj obljubljena pa je za delavce, ki v tovarnah za drobiž sestavljajo sodobno elektroniko, katerih cena se na trgu - predvsem pametnih mobilnih telefonov - dviga v višave.
Kitajski tovarniški delavci pogosto na teden opravijo več kot 80 ur za zelo nizke plače. Naenkrat delajo po več ur brez počitka in so izpostavljeni rakotvornim snovem. Nadzorniki so pogosto tudi kruti do svojih podrejenih, ki le stežka dosežejo pričakovanja delodajalcev.
Težki delovni pogoji, ki vključujejo kaznovanje za manjše napake, so v kitajskih tovarnah elektronike eden od glavnih razlogov za samomore med uslužbenci, pa je razvidno iz danes objavljene študije hongkonškega inštituta Economic Rights (ERI).
Pri inštitutu, ki spodbuja pravičen gospodarski razvoj, so raziskali 167 primerov poskusa ali izvedbe samomora ter nagnjenj k samomoru na Kitajskem od leta 2010. Med drugim so opravili več sto intervjujev in opazovali razmere v tovarnah.
Stres, kaznovanje za manjše napake, neizplačevanje nagrad
Ugotovili so, da tovarne pripomorejo k samomorilskim težnjam in primerom samomorov zaposlenih, tako da se ne zmenijo za stres zaposlenih, jih kaznujejo za manjše napake in prekrške na delovnem mestu ter jim ne izplačajo obljubljenih nagrad. Vzrok je tudi strah pred izgubo zaposlitve v tovarnah, kjer hitro menjajo zaposlene.
Eden od avtorjev študije Dimitri Kessler je ocenil, da stopnja samomorilnosti med zaposlenimi v elektronskem sektorju na Kitajskem odraža dejstvo, da se zatira glas delavcev.
Med drugim so se v okviru študije sešli s predstavniki združenja Responsible Business Alliance, ki vključuje tudi tehnološkega giganta Apple, ter z njimi spregovorili o izboljšanju razmer v tovarnah.
Vedno znova v medije pricurljajo poročila o samomorih zaposlenih v kitajskih tovarnah. Lani je najmanj 13 kitajskih uslužbencev dobavitelja Foxconn, ki dela za Apple, umrlo v domnevnem samomoru. Aktivisti so takrat za samomore obtožili težke delovne pogoje in pozvali k boljšem obravnavanju delavcev.