Poslanci Evropske ljudske stranke (EPP), socialistov in demokratov (S&D) ter liberalcev (Alde) so večinoma podprli dogovor in bili kritični do predsedujoče Svetu EU, Avstrije, ki se je iz njega umaknila.
Po drugi strani so mu parlamentarci iz vrst evroskeptičnih konservativcev (ECR), Evrope narodov in svobode (ENF) ter Evrope svobode in neposredne demokracije nasprotovali in čestitali državam, ki so se iz dogovora umaknile ali to še nameravajo storiti.
Zatem, ko so od dogovora odstopile ZDA in Avstralija, je svoj odstop napovedala Madžarska, nato še Avstrija in v ponedeljek še Bolgarija. Skeptične ostajajo Češka, Poljska in Hrvaška.
"Migracije so globalni fenomen, ki se ga moramo lotiti skupaj, nobena država ne more tega rešiti sama," je poudaril evropski komisar Stilianides. "Vemo, da besedilo ni popolno, države članice so morale skleniti kompromis s tretjimi državami. A na splošno je dober," je ocenil komisar.
Opozoril je, da o dogovoru kroži več netočnih podatkov. Med njimi je omenil trditvi, da dokument krši suverenost držav in da spodbuja nezakonite migracije. Zatrdil je še, da si bo komisija še naprej prizadevala za izboljšanje upravljanja migracij po svetu.
Številni sodelujoči v razpravi so menili, da je sramotno, da Avstrija kot predsedujoča Svetu EU ni podprla dogovora. Več jih je ocenilo, da Avstrija zaradi tega ne bi smela govoriti v imenu EU glede tega vprašanja.
A državna sekretarka na avstrijskem notranjem ministrstvu Karoline Edtstadler jim je v imenu avstrijskega predsedstva sporočila le: "Skupnega stališča EU ni".