Evropska digitalna podjetja, kot so Booking.com, Spotify in Zalando, so danes pozvala EU, naj umakne predlog za uvedbo digitalnega davka, saj bi lahko ta ogrozil gospodarsko rast, inovacije, naložbe in zaposlovanje v Evropi. V Evropski komisiji so predlog branili ter poudarili, da je ta nevtralen glede države in velikosti podjetij.
Evropska podjetja so v pismu, naslovljenem na finančne ministre EU, izrazila resno zaskrbljenost zaradi predlaganega davka na digitalne storitve. Med podpisniki so vodilni predstavniki podjetij Spotify, Booking.com, Supercell, eMag, Marktplaats, TakeAway.com, GetYourGuide, Rovio, Fortum, Learnworlds, e-Dreams in Zalando.
Dobiček prijavljajo v članicah z nizkimi davki
Evropska komisija je marca predlagala obdavčitev digitalnih titanov z znatnimi prihodki v EU, ki temelji na načelu, da je treba prihodek obdavčiti tam, kjer je ustvarjen. EU jim namreč očita, da se s prijavo dobička v članicah z nizkimi davki, kot sta Luksemburg in Irska, izogibajo pravični obdavčitvi.
Komisija je kot začasno, kratkoročno rešitev predlagala triodstotni davek za podjetja z globalnim letnim prihodkom nad 750 milijonov evrov in z letnim prihodkom v EU nad 50 milijonov evrov. S tem začasnim triodstotnim davkom na nekatere prihodke iz digitalne dejavnosti bi po bruseljskih izračunih lahko zbrali najmanj pet milijard evrov na leto.
Trdijo, da bi jih davek oslabil
Komisija je bila sprva tarča kritik, da cilja z davkom na ameriške digitalne titane Google, Amazon in Facebook, a sedaj ji evropska podjetja očitajo, da bi predlagani davek nesorazmerno udaril njih in da gre tako za nepravično obravnavo. Predlagani davek bi podjetjem odvzel ključen vir kapitala za naložbe in rast ter jih oslabil v globalni tekmi, trdijo podpisniki pisma.
Med članicami EU glede tega vprašanja ni soglasja, ki je potrebno za sprejemanje davčnih odločitev. Zato se že od začetka omenja možnost okrepljenega sodelovanja - uvedbe davka v skupini voljnih držav, pri čemer je slišati svarila pred ponovitvijo zgodbe z davkom na finančne transakcije, ki se ga skupina voljnih že leta trudi uvesti, a nič ne kaže, da bi bil dogovor blizu.
Evropejci so za pravičnost
Finančni ministri bodo sicer o davku predvidoma znova razpravljali na rednem zasedanju prihodnji torek. K uvedbi tega davka pritiska zlasti Francija. Francoski gospodarski minister Bruno Le Maire v luči evropskih volitev že vseskozi opozarja, da Evropejci želijo pravičnost.
V Evropski komisiji so danes stopili v bran svojemu predlogu, pri čemer so ponovili znane argumente: predlog je nevtralen glede države in velikosti podjetij; zaželen je mednarodni dogovor, a če tega ne bo, je treba zagotoviti evropsko rešitev za to, da bodo digitalna podjetja plačala pravičen delež davkov ter da bo prihodek obdavčen, kjer je ustvarjen.
Uvedbo podobnega davka po načrtovanem izstopu iz EU je v ponedeljek napovedala tudi britanska vlada. V komisiji so v odzivu na to napoved dejali le, da to potrjuje potrebo po ukrepanju na evropski ravni, ki bo zagotovilo, da bodo podjetja plačevala enoten digitalni davek, ne številnih različnih.