Mejni prehod Džaber oziroma Nasib, kot ga imenujejo v Siriji, je predstavljal glavno trgovsko pot z Jordanijo in zalivskimi državami, preden so ga aprila 2015 zavzeli sirski uporniki in ga je Aman popolnoma zaprl.
Dogovor z uporniki
Črna kovinska mejna vrata je jordanska stran odprla ob 8. uri zjutraj po lokalnem času, odprtje pa je budno spremljalo ducat policistov in carinikov. Na sirski strani mejnega prehoda je medtem na prehod meje že čakalo več avtomobilov z jordanskimi registrskimi tablicami.
Sirija je sicer že konec septembra sporočila, da je znova odprla mejni prehod z Jordanijo Nasib, vendar pa takrat jordanske oblasti odprtja na svoji strani mejnega prehoda niso potrdile.
Sirske sile mejni prehod znova nadzorujejo od julija letos, potem ko je sirska zaveznica Rusija dosegla dogovor z uporniki.
Damask upa, da si bo z odprtjem Nasiba sirsko gospodarstvo, ki je v sedemletni državljanski vojni popolnoma razpadlo, vsaj nekoliko opomoglo. Pred vojno je namreč prehod dnevno prečkalo več sto tovornjakov.
Sirski režim predsednika Bašarja al Asada sicer danes nadzoruje zgolj polovico od 19 mejnih prehodov s sosednjimi državami - Izraelom, Libanonom, Jordanijo, Irakom in Turčijo.