Le še nekaj dni nas loči od vstopa v uradno volilno kampanjo pred lokalnimi volitvami, na katerih bodo v 212 slovenskih občinah odločali, kdo bo v prihodnjih štirih letih krojil občinsko politiko. Še pred tem pa se bo iztekel rok, v katerem je mogoče vložiti kandidature za županske funkcije in mesta v občinskih svetih.
Za naklonjenost volivk in volivcev se bodo na lokalnih volitvah, 18. novembra, namreč lahko potegovali le tisti, katerih kandidature bodo pravočasno in pravilno predložene občinskim volilnim komisijam.
Te bodo kandidature sprejemale še do četrtka do 19. ure, ko se izteče rok za vse, ne glede na to, ali bo nekdo na volitvah nastopil kot kandidat stranke ali pa je njegovo kandidaturo s podpisi podprlo zahtevano število podpisov volivk in volivcev. Četrtek bo tako tudi zadnji dan, ko bodo lahko volivke in volivci na upravnih enotah podpisali obrazec podpore kandidaturi oz. listi kandidatov.
Predlagatelji morajo hkrati z vložitvijo kandidatur oz. kandidatnih list sporočiti tudi podatke o organizatorju volilne kampanje, odgovorno osebo ter podatke o odprtju posebnega transakcijskega računa za volilno kampanjo. Tudi za volitve občinskih svetnikov pa veljajo t. i. spolne kvote, ki se presojajo na ravni volilne enote in ne na ravni občine.
Občinske volilne komisije bodo sezname potrjenih kandidatur in list kandidatov objavile najpozneje 2. novembra, potem ko bodo preverile njihovo zakonitost ter izdale odločbe o njihovi potrditvi oz. zavrnitvi. Te morajo izdati najpozneje 28. oktobra. Za odločanje o morebitnih pritožbah zoper odločbe, s katerimi bi bila zavrnjena kandidatura oz. lista kandidatov, pa je pristojno upravno sodišče.
Predvolilne aktivnosti že v teku, uradna kampanja se začne v petek
Že ta petek pa se bo začela volilna kampanja, ki se bo končala 24 ur pred dnem glasovanja, ko bo nastopil volilni molk. A dejstvo je, da so tako stranke, kot posamezniki in skupine občanov, ki so se odločili za nastop na volitvah v svojih občinah, že kar nekaj časa krepko v predvolilnih aktivnostih. Vrstijo se najave kandidatur ter predstavitve kandidatov in njihovih programov, kar je pričakovati tudi v prihodnjih dneh.
Zaenkrat pa je po številu najavljenih kandidatov največje zanimanje za županski stolček v Mariboru, kjer so tudi pred štirimi leti našteli največ kandidatov. Takrat jih je bilo 17, letos jih je doslej znanih 13. Po drugi strani je v prestolnici doslej sodelovanje v županski predvolilni tekmi napovedalo šest kandidatov, na prejšnjih volitvah pa jih je bilo še enkrat toliko.
Je pa že znano, da bosta dve od 11 mestnih občin letos zagotovo dobili novega župana, saj sedanja župana v Kranju in na Ptuju ne bosta kandidirala. Vsi ostali pa si želijo občino voditi tudi v naslednjem mandatu.
Novembrske volitve bodo sedme lokalne volitve v samostojni Sloveniji. Prvič, konec leta 1994 so potekale v 147 takrat novoustanovljenih občinah, pred štirimi leti pa so se na volišča odpravili že v 212 občinah. Ravno v tolikih bodo potekale tudi letos, saj v zadnjem mandatu ni bila ustanovljena nobena občina.
Glas bodo volivci lahko oddali za župana, svetnika in člana krajevne, četrtne ali vaške skupnosti
Volivke in volivci bodo odločali o županih in občinskih svetih. Ti imajo glede na velikost občine različno število članov, v skladu z zakonom od sedem do 45. V 27 občinah, kjer prebivajo pripadniki italijanske, madžarske narodne skupnosti ali romske skupnosti, v občinski svet volijo tudi predstavnike teh skupnosti. V občini Dobrovnik pa bodo volili tudi posebnega predstavnika slovenske narodne skupnosti, saj je v večjem delu občine madžarsko prebivalstvo v večini.
Hkrati bodo v občinah z ustanovljenimi ožjimi deli potekale še volitve v svete krajevnih, vaških in četrtnih skupnosti.
Pred štirimi leti se je za 212 županskih stolčkov skupno potegovalo 811 kandidatov, za okoli 3400 mest v občinskih in mestnih svetih je bilo 23.327 kandidatov, za svete četrtnih, krajevnih in vaških skupnosti pa 14.688.
Med županskimi kandidati jih je 158 že v prvem krogu dobilo zadostno podporo, v preostalih 54 občinah, kjer noben od kandidatov ni dobil večine glasov, pa je odločil drugi krog. Ta je običajno štirinajst dni po prvem glasovanju. Tokrat se bodo volivke in volivci tam, kjer bo to potrebno, še enkrat na volitve odpravili 2. decembra.