Ameriška komisija za trgovanje z vrednostnimi papirji (SEC) je preiskavo sprožila po spornem Muskovem tvitu 7. avgusta, da bo odkupil delnice Tesle po 420 dolarjev in da ima sredstva za odkup zagotovljena. To je povzročilo precejšnje razburjenje na borzah in SEC je v četrtek Muska obtožila prevare, saj da je vedel, da za svoje trditve nima trdne podlage.
Musk je načrte konec avgusta sicer preklical, obtožbe SEC pa je označil za neutemeljene. Zdaj je dosegel poravnavo.
Nadzor Muskove komunikacije
"Ko podjetja in njihovi vodilni dajejo izjave, morajo delovati odgovorno," je poravnavo komentiral vodja SEC Jay Clayton.
Kot je pojasnil, Musk zdaj tri leta ne bo mogel biti predsednik odbora direktorjev. Še vedno bo sicer lahko ostal glavni izvršni direktor družbe. Na čelu odbora direktorjev ga bo nadomestil "neodvisni predsednik", je še povedal Clayton.
Še dva neodvisna direktorja bo imenovalo podjetje samo, oblikovati pa bodo morali nov odbor neodvisnih direktorjev in vzpostaviti "dodatne nadzorne mehanizme, da bi nadzorovali Muskove komunikacije", je še pojasnil Clayton.
Precejšnje težave
Kazen v skupni višini 40 milijonov dolarjev - 20 naj bi jih plačalo podjetje, 20 pa Musk iz lastnega žepa - naj bi razdelili med oškodovane vlagatelje. Postopek bo vodilo sodišče.
"Dogovor je namenjen temu, da preprečimo nadaljnje motnje na trgu in oškodovanje delničarjev," je komentiral Steven Peikin iz SEC.
V petek, dan po objavi tožbe SEC proti Tesli, so delnice padle za okoli 14 odstotkov. Že avgusta, na dan objave spornega tvita pa so izgubile 11 odstotkov vrednosti. Tudi sicer se Tesla sooča s precejšnjimi težavami, zaradi katerih je svoj odhod doslej napovedalo več zaposlenih, med drugim dva direktorja.