"Praznujemo 40 let demokratične Španije, stabilnega in zrelega ustavnega reda. In ni skladno z javno grobnico, kjer še naprej slavimo Franca," je po seji vlade, na kateri so potrdili dekret, povedala namestnica španskega premierja Carmen Calvo.
Dekret bo moral potrditi še španski parlament, v katerem sicer vladajoča socialistična stranka premierja Pedra Sancheza nima večine. Vendar pa lahko računa na podporo stranke Podemos, zagovornikov katalonske neodvisnosti in baskovskih nacionalistov.
Njena.si
Xiaomi Redmi Note 14: Nova serija z izjemno vzdržljivostjo
Izkopu ostro nasprotuje Francova družina, ki zavrača možnost, da bi njegove posmrtne ostanke pokopali v družinski grobnici. Opozicijska Ljudska stranka pa je sporočila, da bo dekret izpodbijala na sodišču.
Diktator, ki je Španiji z železno roko vladal od konca državljanske vojne leta 1939 do svoje smrti leta 1975, je pokopan v Dolini padlih približno 50 kilometrov severozahodno od Madrida skupaj z okoli 30.000 Španci, ki so se med letoma 1936 in 1939 borili v državljanski vojni. Nova španska vlada namerava to spremeniti in iz mavzoleja narediti spomenik žrtvam fašizma.
Mavzolej so zgradili leta 1959 kot simbol Francove zmage v državljanski vojni, med drugim so ga gradili politični zaporniki. Za mnoge Špance je predvsem simbol trpljenja in zločinov, ki jih je Španija doživela v krvavi vojni in po njej, simbol trpljenja diktatorjevih političnih nasprotnikov.