Lamela je sicer odobrila zahtevo tožilstva za izdajo evropskega naloga za priprtje, vendar ta še ni izdan, so še poročali španski mediji, ki so sicer sprva pisali, da je nalog že izdan. Dokler nalog ne bo izdan, se lahko Puigdemont še vedno prosto giblje. Lamela je pred tem že odobrila preiskovalni pripor za osem odstavljenih ministrov, ki so danes prišli na zaslišanje v Madrid. Nekdanji minister za odnose s podjetji Santi Vila pa lahko v zameno za 50.000 evrov varščine zapusti pripor.
Ministri, ki so bili danes na zaslišanju v Madridu, so tako ostali v priporu, sicer ni jasno, ali je Vila plačal varščino. Lamela je pojasnila, da je pripor odobrila, saj je obstajala možnost, da bi zbežali.
Evropski nalog za prijetje in predajo je sodna odločba, ki jo ena od držav članic EU izda in pošlje drugi državi članici z namenom, da se oseba, ki je navedena v nalogu, prime in preda državi, ki je nalog izdala. Organom pregona omogoča aretacijo osumljencev brez dolgotrajnih postopkov tradicionalnega izročanja.
Puigdemontov belgijski odvetnik Paul Bekaert je napovedal, da se bo uprl nalogu za predajo iz Španije. V sredo pa je dejal, da želi, da bi nekdanjega katalonskega predsednika zaslišali v Belgiji. Bekaert je sicer pred leti zagovarjal tudi člane baskovske teroristične skupine ETA in se prav tako boril proti temu, da bi jih predali Španiji.
Špansko tožilstvo je proti Puigdemontu, članom njegove vlade in članom razpuščenega katalonskega parlamenta v ponedeljek vložilo obtožnice, v katerih jim med drugim očita upor in nezakonito prisvajanje javnih sredstev. Za očitana dejanja naj bi jim grozilo do 30 let zapora. Puigdemont se je nato skupaj z nekaterimi člani vlade zatekel v Bruselj, kjer naj sicer ne bi nameraval zaprositi za azil.
Brez peterice
Obtoženi člani Puigdemontove vlade so se morali danes zglasiti na višjem sodišču v Madridu. Večina se je odzvala pozivu, omenjene peterice pa pričakovano ni bilo. Španski mediji so že dopoldne poročali, da naj bi tožilstvo zanje izdalo zahtevo za evropski zaporni nalog.
Da se bo to res zgodilo, je nakazala tudi današnja odločitev tožilstva, da za devet obtoženih ministrov, ki so prišli na sodišče, med drugim za podpredsednika odstavljene vlade Oriola Junquerasa, zahteva preiskovalni pripor. Puigdemontov belgijski odvetnik Paul Bekaert je sicer že v sredo povedal, da se Puigdemont še ne bo vrnil v Španijo, saj obstaja velika verjetnost, da bi ga tam pridržali. Dejal je še, da želi, da bi nekdanjega katalonskega predsednika zaslišali v Belgiji.
Na zaslišanje na vrhovno sodišče so medtem danes prišli obtoženi člani razpuščenega katalonskega parlamenta, med njimi nekdanja predsednica Carme Forcadell. Sodišče je na zahtevo njihovih odvetnikov zaslišanje preložilo na 9. november.