Za osebni avtomobil bo treba na avtocesti med Zagrebom in Splitom od prvih nedeljskih minut za cestnino plačati 181 kun (24,5 evrov), med Zagrebom in Reko pa 77 kun (9,5 evrov). Sezonska podražitev ni veljala za avtobuse in tovorna vozila.
Hac in ARZ upravljata s približno 1065 kilometri avtocest. Med drugim skrbijo za avtocesto proti Dalmaciji in Reki, avtocesto med Obrežjem in hrvaško-srbsko mejo, za avtocestno povezavo z Osijekom in tudi za tisto med Zagrebom in mejo z Madžarsko.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Kot je poudaril Hac v petkovem sporočilu za javnost, so sezonsko podražitev uveljavili v skladu s smernicami Svetovne banke v okvirju poslovnega in finančnega prestrukturiranja podjetij. Dodali so, da se zaradi podražitve ni zmanjšal promet na avtocestah, saj so v prvih osmih mesecih zabeležili za 5,58 odstotkov večji promet kot v enakem obdobju lani. Obenem so se prihodki od cestnin okrepili za 13,6 odstotkov.
Tudi na avtocestah v hrvaški Istri, ki so so bolj znane kot istrski epsilon, so cestnine sezonsko podražili s 1. junijem, od polnoči pa bodo znova veljale zunajsezonske cene, so potrdili za STA v podjetju Bina-Istra. Večinski lastnik francoski koncesionar Bouygues skrbi za 141 kilometrih avtocest.
Koncesionar Avtocesta Zagreb-Macelj (AZM) ni sezonsko spreminjal cen. Večinski delež v tem podjetju ima avstrijski Pyhrn Concession Holding, ki skrbi za 60 kilometrov avtocest med Zagrebom in slovenskim mejnim prehodom Gruškovje.