Ena najbolj butastih idej?

Otoplitev: Trump bi v partnerstvo s Putinom

T.L./STA
9. 7. 2017, 17.55
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Trump bi se s skupaj s Putinom boril proti kibernetskim vdorom. Medtem ko vdori v strežnike demokratske stranke niso pojasnjeni in v luči zadnjih dogodkov, ki kažejo, da je stike z Rusi v času predvolilnega boja imel tudi Trumpov sin, republikanci nad idejo niso navdušeni.

Reuters
Predsednika Ruske federacije in Združenih držav Amerike sta se srečala v Hamburgu.

Vrh skupine razvitih in hitro razvijajočih se držav, članic skupine G20, ki se je v soboto končal v Hamburgu, so udeleženci pretežno označili kot uspešnega. Analitiki so previdnejši in opozarjajo, da pri ključnih vprašanjih ni prišlo do vsebinskega napredka.

Po vrhu nekatera vprašanja ostajajo odprta

Med pomembnejšimi dosežki vrha je po ocenah analitikov kompromis glede proste trgovine. Voditelji najbolj razvitih in hitro razvijajočih se držav so se izrekli za prosto trgovino in proti protekcionizmu, a s priznanjem vloge "legitimnih obrambnih mehanizmov v trgovini".

S takšnim kompromisom se je vrh izognil zaostrovanju spora glede proste trgovine. Ta tema je veljala za eno najbolj težavnih na tokratnem vrhu voditeljev držav G20, saj je ameriški predsednik Donald Trump zagrozil, da bo zaradi "nacionalne varnosti" še bolj omejil dostop do ameriškega trga.

Prek Twitterja je sicer danes Trump vrh označil za velik uspeh za ZDA na tem področju. "Pojasnil, da morajo ZDA popraviti veliko slabih trgovinskih sporazumov, ki so jih sklenile. Bomo uredili," je še zapisal.

Analitiki sicer po poročanju tujih agencij ocenjujejo, da je Trump zaradi svoje nepopustljivosti ostal izoliran pri večini svojih politik. Ena takšnih je okoljska, saj so ZDA edine, ki se niso pridružile zavezi k hitri implementaciji pariškega podnebnega sporazuma.

Trump namreč vztraja pri škodljivosti sporazuma za ameriško gospodarstvo. Ob tem so voditelji ocenili, da so ZDA na področju okoljske politike izolirane, njene poskuse okrepitve fosilnih goriv pa označili za vnaprej obsojene na neuspeh. 

Voditelji so vrh izkoristili tudi za dvostranska srečanja. Najbolj odmevno je potekalo med Trumpom in ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Slednji je po koncu vrha izrazil pričakovanje, da se bodo rusko-ameriški odnosi pod Trumpovim predsednikovanjem izboljšali. 

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Osebni odnos in vehementno zanikanje

Trump je po njegovih besedah v resničnem življenju "zelo drugačen". "Trump, ki ga vidite po televiziji, je precej drugačen od resničnega Trumpa. Ta odlično razume, s kom govori, in zelo hitro odgovarja na vprašanja. Menim, da sva vzpostavila oseben odnos," je dejal Putin. 

Tudi Trump upa, da se bodo odnosi z Rusijo izboljšali. Prvi korak na poti k temu je po ocenah analitikov prekinitev ognja na jugozahodu Sirije, o kateri sta se ZDA in Rusija ob sodelovanju Jordanije dogovorili prvi dan vrha. Kot je Trump danes sporočil prek Twitterja, bo dogovor "rešil življenja", "zdaj pa je čas za napredek pri konstruktivnem sodelovanju z Rusijo". 

Potrdil je tudi, da je z ruskim kolegom govoril o domnevnem ruskem vmešavanju v ameriške predsedniške volitve. "Na predsednika Putina sem dvakrat močno pritisnil glede ruskega vmešavanja v naše volitve. Vehementno je zanikal. Svoje mnenje sem že podal," je danes zapisal na Twitterju. 

Rusko-ameriška enota

Poudaril je tudi, da sta se s Putinom dogovorila o vzpostavitvi posebne rusko-ameriške delovne skupine, ki se bo ukvarjala z varnostjo na svetovnem spletu, s čimer bodo preprečili "vmešavanje v volitve in veliko drugih slabih stvari".

Kmalu po tem, ko je Trump predstavil svojo vizijo nepremagljive rusko-ameriške enote za varnost, ga je napadel republikanski senator in protikandidat na republikanskih volitvah za predsedniško nominacijo Marco Rubio. 

"Sklepanje partnerstva s Putinom in oblikovanje enote za kibernetsko varnost je enako sklepanju partnerstva z Bašarjem al-Asadom in oblikovanje skupne enote za kemično orožje," je na twitterju napisal Rubio.

Republikanski senator Lindsey Graham pa je pobudo pospremil z besedami: "To ni najbolj butasta ideja, kar se jim kdaj slišal, je pa precej blizu temu."

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja