Arhitekt združitve Nemčije

Umrl je nekdanji nemški kancler Helmut Kohl

M.K./STA
16. 6. 2017, 17.34
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

V starosti 87 let je danes na svojem domu v Ludwigshafnu umrl nekdanji nemški kancler Helmut Kohl.

Profimedia
Nekdanji nemški kancler Helmut Kohl je bil eden najzaslužnejših za mednarodno priznanje samostojne Slovenije.

O njegovi smrti je najprej poročal nemški časnik Bild, kasneje so jo potrdili tudi v njegovi stranki Krščanskih demokratov (CDU).

Kohl velja za velikana sodobne evropske zgodovine, očeta ponovne združitve Nemčije in arhitekta evropske integracije.

Med letoma 1969 in 1976 je bil ministrski predsednik nemške zvezne dežele Porenje-Pfalško, med letoma 1982 in 1998 pa nemški kancler. Po trajanju mandata ga presega le pruski železni kancler Otto von Bismarck.

"Zapustil nas je velikan evropskega povezovanja Helmut Kohl. Državnik z veliko začetnico in navdih mnogim. Slovenija je izgubila prijatelja," je na Twitterju zapisal Miro Cerar.

Politični rekord je dosegel tudi na položaju predsednika Krščanskih demokratov (CDU), ki ga je zasedal kar 25 let - med letoma 1973 in 1998.

Bil je tudi eden najzaslužnejših, da sta Nemčija in takratna Evropska skupnost kmalu po razglasitvi samostojnosti leta 1991 priznali Slovenijo, za kar je prejel red za izredne zasluge Republike Slovenije.

Kohl je umrl danes v jutranjih urah. Po padcu leta 2008 se je njegovo zdravstveno stanje poslabšalo, pristal je v vozičku in le težko govoril. Dodatno se je njegovo stanje poslabšalo leta 2015. Po nekaj operacijah je več mesecev preživel v bolnišnici. Jeseni se je nato le vrnil domov v Ludwigshafen, kjer je aprila lani nazadnje sprejel madžarskega premierja Viktorja Orbana.

Spominu na danes preminulega nekdanjega nemškega kanclerja Helmuta Kohla se poklanja tudi slovenski politični vrh. Tako premier Miro Cerar, predsednik republike Borut Pahor kot zunanji minister Karl Erjavec so v odzivu spomnili na njegovo podporo Sloveniji.

Kučan o Kohlu: Eden zadnjih državnikov, ki so verjeli v evropsko idejo

Bivši predsednik republike Milan Kučan je ob smrti nekdanjega nemškega kanclerja Helmuta Kohla ocenil, da je bil Kohl prijatelj Slovenije in eden zadnjih državnikov, ki so verjeli v idejo evropskega združevanja.

"Helmut Kohl je bil eden zadnjih državnikov, ki so verjeli v evropsko idejo, idejo evropskega združevanja, ker je doživel grozote tiste vojne, na podlagi katere so potem Evropejci rekli 'nikoli več' in so začeli odstranjevati razloge za rojevanje novih vojn in konfliktov v Evropi," je dejal Kučan.

Navedel je, da je imel s Kohlom večkrat pogovore. "Bil je človek, ki je skupaj s takratnim zunanjim ministrom in podkanclerjem Genscherjem poskrbel za relativno zgodnje priznanje Slovenije v njenih naporih, da pride do samostojnosti in ki se je tudi pozneje zavzemal za to, da je Slovenija čim prej prišla v Evropsko unijo," je povedal Kučan.

Njegovo dediščino je zasenčila afera spornega financiranja stranke, nikoli ni razkril imen donatorjev

Helmut Josef Michael Kohl se je rodil 3. aprila 1930 v Ludwigshafnu ob Renu v konservativni katoliški družini. Bil je tretji otrok finančnega svetovalca na davčnem uradu Johanna Kasparja Kohla in gospodinje Cäcilie, navaja spletna enciklopedija Wikipedia.

Leta 1950 je na univerzi v Frankfurtu začel študirati nacionalno ekonomijo, pravo in psihologijo, a se je leto kasneje zaradi bližine prepisal na univerzo v Heidelbergu, kjer je študiral zgodovino, državno pravo, politično znanost in javno pravo. Študij je končal leta 1956, čez dve leti pa tudi doktoriral.

"Z žalostjo sem prejel vest, da se je poslovil velik državnik, prijatelj Slovenije in Evropejec, Helmut Kohl," je prav tako prek Twitterja sporočil Borut Pahor.

V politiko je vstopil po koncu druge svetovne vojne, ko je leta 1946 postal član nemških krščanskih demokratov CDU. Stranko je vodil od leta 1973 do leta 1998. Do leta 2000 je bil tudi strankin častni predsednik.

Med letoma 1969 in 1976 je bil ministrski predsednik nemške zvezne dežele Porenje-Pfalško, med letoma 1982 in 1998 pa nemški kancler. Po trajanju mandata ga presega le pruski železni kancler Otto von Bismarck.

Kot nemški kancler je Kohl igral ključno vlogo pri padcu berlinskega zidu in združitvi Nemčij. Poleg tega je bil s takratnim francoskim predsednikom Francoisom Mitterrandom snovalec maastrichtske pogodbe, ki je bila podlaga za oblikovanje Evropske unije.

Bil je tudi eden najzaslužnejših, da sta Nemčija in takratna Evropska skupnost kmalu po razglasitvi samostojnosti priznali Slovenijo, za kar je prejel red za izredne zasluge Republike Slovenije.

Za njegovo vlogo pri združevanju Evrope so ga ob koncu mandata voditelji evropskih držav razglasili za častnega državljana Evrope. Pred njim je to priznanje prejel le francoski politik in ekonomist Jean Monnet, ki velja za arhitekta združene Evrope.

Kohlovo dediščino je sicer po njegovem odhodu s položaja zasenčila afera zaradi spornega financiranja CDU. Na dan je namreč prišlo, da je CDU na skrivaj prejemala donacije, Kohl pa nikoli ni razkril imen donatorjev.

Na položaju predsednika stranke je Kohla leta 2000 nasledila njegova varovanka Angela Merkel, ki se je leta 2005 kot prva ženska zavihtela tudi na kanclerski položaj.

V času afere je Merklova v prispevku za nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung leta 1999 pozvala Kohla k razjasnitvi primera, stranko pa, naj opravi s svojo zamegljeno preteklostjo. Pripravljenost, da izzove svojega nekdanjega strankarskega mentorja, je povečala ugled Merklove. Naslednjo leto so jo izvolili na čelo CDU.

Leta 1960 se je Kohl poročil s Hannelore Renner. V zakonu sta se jima rodila sinova Walter in Peter. Po večletni bolezni je Hannelore, ki je trpela zaradi alergije na svetlobo, leta 2001 storila samomor.

Sedem let kasneje se je Helmut Kohl poročil s precej mlajšo ekonomistko Maike Richter. Nekaj mesecev pred poroko je doma padel po kletnih stopnicah in si hudo poškodoval hrbtenico. Od takrat naprej je bil v invalidskem vozičku.

Estrada

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

pia zemljic
Pia Zemljič

Igralko sin že zgleda 'z viška'

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu