Po zadnjih je podatkih zahteval eno smrtno žrtev. Gre za žensko, ki so jo v eni od vasi na Lezbosu gasilci našli pod ruševinami. Na Lezbosu je bilo poškodovanih najmanj deset ljudi, je dejal župan otoka Spiros Galinos. Bojijo se, da je pokopana pod ruševinami svoje hiše. Med poškodovanimi ni sicer nihče v smrtni nevarnosti.
Po dosedanjih podatkih je potres povzročil precejšnjo gmotno škodo na Lezbosu. Kot je dejal župan za državni radio, je najhuje v bližini kraja Vrises, kjer se je porušilo več hiš, veliko jih je poškodovanih.
Tudi v bližini kraja Plomari na jugu otoka je po navedbah tamkajšnjih oblasti močno poškodovan zvonik na cerkvi, na več hišah pa so nastale razpoke. Zaradi tresenja tal se je sprožilo tudi več zemeljskih plazov, ki so zasuli nekatere lokalne ceste, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Seizmologi priporočajo ljudem, čigar hiše so bile poškodovane v potresu, da ostanejo na prostem. Obstaja namreč možnost, da se bodo stavbe v kakšnem od popotresnih sunkov porušile.
Tla so se stresla ob 15.28 po krajevnem času (14.28 po srednjeevropskem), žarišče potresa pa je bilo okoli 84 kilometrov severozahodno od turškega mesta Izmir, deset kilometrov pod površjem Zemlje. Sledilo je več popotresnih sunkov.
Potres so čutili na nekaterih grških otokih na območju, kot so Lezbos, Hios in Samos, ter v več grških in turških mestih, med drugim v Atenah in 330 kilometrov oddaljenem Istanbulu. V Izmirju, tretjem največjem turškem mestu, je tresenje tal sprožilo paniko med prebivalci. Glede na navedbe na družbenih omrežjih so potres čutili celo v bolgarski prestolnici Sofija.
Tektonska prelomnica
Turčija in Grčija ležita ob tektonski prelomnici in ju je v zadnjih letih že večkrat stresel potres. Samo letos je zahodno obalo Turčije streslo več potresov z magnitudo do 5,5. Za enega hujših velja potres z magnitudo 7,6 blizu turškega mesta Izmir leta 1999, v katerem je umrlo več kot 17.000 ljudi.