Boko Haram v Nigeriji

Spolne sužnje: Izpustili 82 ugrabljenih deklet

D. B./STA
7. 5. 2017, 08.29
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Islamistična skupina Boko Haram je izpustila 82 od več kot 200 deklet, ki so jih ugrabili pred tremi leti iz šole v kraju Chibok, so po poročanju tujih tiskovnih agencij v soboto sporočili iz urada nigerijskega predsednika.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Islamisti so dekleta izpustili po dolgih pogajanjih z nigerijsko vlado v zameno za izpustitev več zaprtih članov Boko Harama.

Izpuščena dekleta naj bi danes prispela v nigerijsko prestolnico Abuja, kjer jih bo sprejel predsednik Muhammadu Buhari.

Urad nigerijskega predsednika se je ob izpustitvi deklic na družbenem omrežju Facebook še zahvalil številnim, ki so prispevali k uspešni izpustitvi deklet, med drugim švicarski vladi, Mednarodnemu odboru Rdečega križa ter krajevnim in mednarodnim nevladnim organizacijam.

Množična ugrabitev je osupnila svet in sprožila globalno kampanjo na družbenih medijih za njihovo osvoboditev, ki so se ji pridružila številna znana imena, med njimi nekdanja prva dama ZDA Michelle Obama.

Pripadniki Boko Harama so 14. aprila 2014 iz šole v kraju Chibok ugrabili 276 deklet. 50 je uspelo pobegniti takoj, oktobra lani pa je Boko Haram po pogajanjih z Mednarodnim odborom Rdečega križa ter nigerijsko in švicarsko vlado izpustil 21 deklet. Nekaj mesecev kasneje je nigerijska vojska rešila še dve dekleti. Po najnovejši izpustitvi naj bi v ujetništvu ostalo še 114 deklet.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Dekleta zadržuje kot spolne sužnje

Skupina dekleta zadržuje kot spolne sužnje, sili pa jih tudi v poroke s svojimi borci. Strokovnjaki menijo še, da nekatere prisilijo tudi k temu, da postanejo samomorilske napadalke.

Množična ugrabitev je osupnila svet in sprožila globalno kampanjo na družbenih medijih za njihovo osvoboditev, ki so se ji pridružila številna znana imena, med njimi nekdanja prva dama ZDA Michelle Obama.

Skrajna sunitska skupina Boko Haram je na severovzhodu Nigerije aktivna od leta 2009 in si v državi ter na območjih v sosednjih Kamerunu, Čadu in Nigru prizadeva vzpostaviti posebno islamistično državo. Od leta 2009 je po podatkih ZN v rokah sunitskih fundamentalistov v Nigeriji, Čadu, Kamerunu in Nigru umrlo najmanj 14.000 ljudi. Okoli 2,7 milijona ljudi pa je moralo zaradi Boko Harama zapustiti svoje domove. V zadnjih letih so pripadniki Boko Harama ugrabili številne ženske in otroke.