Vseh 100 senatorjev bo danes v Beli hiši prisluhnilo državnemu sekretarju Rexu Tillersonu, sekretarju za obrambo Jamesu Mattisu, direktorju nacionalne obveščevalne službe Danu Coatsu in načelniku združenega štaba ameriških oboroženih sil, generalu Josephu Dunfordu. Štirje visoki uradniki Združenih držav Amerike bodo člane zgornjega doma ameriškega kongresa obvestili o stanju na korejskem polotoku.
Sklic senata v beli hiši je nenavaden. Visoki vladni predstavniki sicer mnogokrat obiščejo prostore kongresa, le redko pa je vseh 100 senatorjev povabljenih v Belo hišo.
Uradniki ugibajo, ali želi ameriški predsednik Donald Trump z nenavadno izbiro lokacije severnokorejskim oblastem sporočiti, da je Washington resen glede zahtev po jedrski razorožitvi.
Oboroževanje Južne Koreje
Temu pritrjuje tudi nameščanje protiraketnega sistema THAAD na ozemlju Južne Koreje. Deli spornega orožja, ki mu poleg Severne Koreje nasprotuje tudi Kitajska, naj bi že prispeli v Južno Korejo, sedaj pa jih čaka še dolgotrajno postavljanje sistema.
Ta naj bi bil nameščen do konca leta, stal pa bo na zapuščenem golf igrišču, približno 250 kilometrov južno od Seula.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Razkazovanje mišic
ZDA pa svojo premoč kažejo tudi na morju. Včeraj je tako v južnokorejsko pomorsko oporišče Busan prispela ameriška jedrska podmornica USS Michigan, v vodah blizu korejskega polotoka pa bi naj plula tudi letalonosilka USS Carl Vinson s svojo floto.
Kitajci mirijo
Konflikt med ZDA in Severno Korejo narašča, pri čemer nobena stran ne skopari z grožnjami.
V krizi, ki bi lahko bila največja v regiji po vojni med leti 1950 in 1953, je največji mirovnik sicer Ljudska republika Kitajska. Njen predsednik Ši Džinping je v nedavnem telefonskem pogovoru s Trumpom obe strani pozval k deeskalaciji konflikta in izrazil ostro nasprotovanje vsakršnim enostranskim dejanjem, ki bi lahko kršila resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov.