Kot je razvidno iz študije nevladne organizacije za boj proti revščini Oxfam America, je to počelo vsaj petdeset največjih ameriških podjetij, med njimi tehnološki velikan Apple, računalniška družba Microsoft in največji trgovec na svetu Wal-Mart.
Glede na danes objavljeno študijo, ki se naslanja na podatke obravnavanih ameriških podjetij, se je vsota njihovih dobičkov, prijavljenih v davčnih oazah, v letu 2015 glede na leto 2014 povečala za 200 milijard dolarjev.
Podjetja, ki se izogibajo plačilu davkov v ZDA, naj bi državo, tako predstavnik Oxfama Robbie Silverman, vsako leto v obliki neplačanih davkov oškodovala za 135 milijard dolarjev.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Največ dobičkov v davčnih oazah med 50 največjimi podjetji v ZDA prikaže Apple (več kot 200 milijard dolarjev), sledijo pa mu eno največjih farmacevtskih podjetij na svetu Pfizer (193,6 milijarde evrov) in Microsoftova IT Group (124 milijard evrov).
Podjetja so po navedbah organizacije, da bi dobičke spravila iz ZDA, uporabila "skrivno mrežo 1751 podružnic v davčnih oazah", pri čemer to ravnanje ni bilo nezakonito. Ameriška zakonodaja podjetjem omogoča, da dobičke, ustvarjene v tujini, prijavijo v davčno ugodnih državah in se izognejo plačilu davkov doma, kjer so med najvišjimi v industrializiranem svetu.
Davek na dobiček na zvezni ravni v ZDA nominalno znaša 35 odstotkov, 50 podjetij pa si je v davčnih oazah zagotovilo skoraj 10 odstotnih točk nižjo obdavčitev. Predsednik ZDA Donald Trump je sicer v predvolilni kampanji napovedal, da bo davek na dobiček znižal na 15 odstotkov in podjetjem omogočil prenos denarja v domovino ob enkratni obdavčitvi v višini desetih odstotkov.
V Oxfamu tovrstne predloge zavračajo, saj menijo, da bi imeli od njih koristi le najbogatejši. Poleg tega naj bi bili ti ukrepi sprejeti na račun programov za boj proti revščini.