Če si dovolj slaven, predvsem pa dovolj bogat, se tožbam tako rekoč ne moreš izogniti. Kar dobro ve enainšestdesetletni čarovnik David Copperfield, ki je samo lani zaslužil 64 milijonov dolarjev (trdi revija Forbes), leto poprej le milijon manj, njegovo premoženje pa cenijo na 900 milijonov. Med drugim je tudi lastnik enajstih bahamskih otokov, ki jih je dal skromno preimenovati v Copperfield Bay, Copperfieldov zaliv. In je zato popolnoma razumljivo, da se najdejo ljudje, ki menijo, da bi se morda dalo zase odščipniti delček tega bogastva. Najprimernejše orodje za to je odškodninska tožba. In je torej David Copperfield pogosto na sodišču.
Kuhar, ki ne kuha več
Te dni je spet aktualna zadeva, ki se po sodiščih vlači že nekaj let. Sedeminpetdesetletni Britanec meni, da nekaj Copperfieldovih milijonov po vsej pravici pripada njemu kot odškodnina za poškodbe, ki jih je utrpel med sodelovanjem pri Copperfieldovem triku leta 2013. Takrat je Gavin Cox z ženo prišel v Las Vegas praznovat svoj 53. rojstni dan. Vrhunec izleta naj bi bil ogled Copperfieldovega nastopa. Pa je šlo vse narobe. Pošastno narobe.
Cox je bil navdušen, da so ga izbrali za sodelovanje pri točki, ko naj bi iluzionist dosegel, da trinajst sodelujočih iz občinstva izgine. In se potem pojavi na drugem mestu. Trik Copperfield izvaja že petnajst let (povsem varno, so na sodišču povedali njegovi odvetniki). In potem sodelujoče vsakič poprosijo, naj molčijo o tem, kako je bil izveden. Očitno so res vsi molčali – do Coxove tožbe, ko je nekdanji kuhar, ki zdaj ne more več kuhati, z velikim veseljem vse razkril na sodišču. Takole gre: Copperfiled med občinstvo zmeče trinajst napihljivih žog. Tiste, ki jih ujamejo, pokličejo na oder, jim v roke porinejo baterijske svetilke in jih strpajo v kletko, ki jo dvignejo nad oder in nato pokrijejo. Iz avditorija se vidi le pridušen soj trinajstih svetilk. Prostovoljce medtem po skrivnem hodniku odvedejo stran, in ko kletko spet odgrnejo, je prazna – prostovoljci pa se pojavijo zadaj na odru.
Cox pravi, da so jih Copperfieldovi asistenti v teku gnali po nerazsvetljenem hodniku, polnem gradbenih odpadkov. Spotaknil se je in se pri padcu udaril v glavo. Dobil je, trdi, trajno poškodbo možganov. Izgubil je občutek za vonj, ima težave s prsti, trpi nenehne bolečine, zato ne more več delati. Ponoči mora biti priključen na kisik, ker lahko neha dihati, ima tudi težave s kratkoročnim spominom. Moral je prodati svoj lokal, zdaj z ženo – zaradi njegovega zdravja in zaradi tožbe – od prihrankov živita v ZDA.
Ko so v zaodrju obvestili Copperfielda, da je nekdo poškodovan, »me je g. Copperfield samo pogledal in se namuznil. In potem je kar šel, nobenega zanimanja zame ni pokazal,« je Cox potožil tabloidom. Maščeval se je tako, da je čarovnikov trik razkril na sodišču. Saj so mu naročili rešilca in ga poslali v bolnišnico, a tam so odkrili le izpah rame. Dva dni pozneje je Cox najel odvetnika. Copperfieldovi odvetniki trdijo, da Coxove zdravstvene težave niso povezane s padcem.
Blato ostane za vedno
Ampak to ni prva Copperfieldova izkušnja s sodiščem, še zdaleč ne – leta 2007 je moža, ki je bil nekaj časa zaročen s supermanekenko Claudio Schiffer, obiskal FBI. Preiskali so njegove prostore, zasegli računalniški trdi disk in spominsko kartico sistema varnostnih kamer v njegovem skladišču. Kaj so iskali, je prišlo na dan šele dve leti pozneje: neka ženska je trdila, da jo je čarovnik med svojim nastopom izbral med občinstvom in jo povabil na oder. Pozneje so njegovi pomočniki vzeli njene podatke in ji rekli, da jo na enem od njegovih zasebnih otokov čaka dobra služba. Odpotovala je na otok, kjer naj bi ji Copperfield ukradel potni list in jo trikrat spolno nadlegoval. On in njegovi odvetniki so vse zanikali. Leta 2009, ko je bila preiskava končana, ni bil ničesar obtožen. Leto dni pozneje so poročali, da je bila njegova prijaviteljica Lacey Carroll aretirana, ker je nekega drugega moškega obtožila spolnega napada, a se je izkazalo, da so bile obtožbe lažne. Leta 2012 je Copperfield potožil Oprah Winfrey, da stigma ostaja, čeprav so se obtožbe izkazale za neresnične. Da je njegovo ime nepopravljivo omadeževano, je rekel. Ja, je prikimala Oprah, »ljudje si zapomnijo obtožbo, oprane časti pa ne«.
Tudi čarovniki varčujejo
A tudi Copperfield ni vedno le nedolžna žrtev – leta 2015 ga je tožilo več uslužbencev, ki jim ni izplačal nadur, dolžan naj bi jim bil povprečno približno 6360 dolarjev. Takrat se je končalo s poravnavo, čarovnik je vsem skupaj odrinil okrog pol milijona dolarjev, pa je imel mir. Koliko je kdo dobil, niso smeli povedati, ker so se morali zavezati k molčečnosti. Zato so morali stisniti zobe in se ugrizniti v jezik tudi takrat, ko so njegovi odvetniki zatrdili, da njihova stranka ni ničesar narobe naredila, poravnali so se, so zapisali, »ker Copperfieldova ekipa raje vidi, da denar dobijo zaposleni, kot pa da pri triletni sodni bitki kujejo dobiček le odvetniki«.