"Seznanjeni smo s slabšanjem bonitete Agrokorja in smo večkrat izpostavili odgovornost lastnika in uprave za celotno poslovanje družbe. V tem kontekstu je tudi prišlo do srečanja predstavnikov vlade, sabora in Agrokorja," so v vladi zapisali v sporočilu za javnost.
Dodali so, da se vladni stranki HDZ in Most zavedata pomembnosti Agrokorja za hrvaško gospodarstvo, njegove številne dobavitelje, partnerje in zaposlene.
"Obveščeni smo, da se družba trudi in obravnava različne modele za stabilizacijo svojega poslovanja. Želimo, da bodo v tem uspešni, in bomo razmere še naprej pozorno spremljali," so sklenili.
O prevzemu Agrokorja lahko odloči Rusija, ki je lastnica največje upnice hrvaške družbe Sberbank.
Hrvaško uredništvo regionalne televizije N1 je pred vladnim sporočilom objavilo, da je bilo v Banskih dvorih v nočnih urah v nedeljo, 5. marca, "tajno srečanje" premierja Andreja Plenkovića, ministrov za finance in gospodarstvo Zdravka Marića in Martine Dalić ter predsednika sabora Boža Petrova z Ivico Todorićem in finančnim direktorjem Agrokorja Ivanom Crnjcem.
V Mercatorju stabilno
"Imamo stabilno financiranje do leta 2020, pred dvema letoma izvedeno prestrukturiranje kreditov pa velja še naslednja dobra tri leta," je prejšnji teden povedal predsednik uprave Mercatorja Toni Balažič. Izpostavil je še, da je Mercator v zadnjih treh letih plačilne roke v povprečju skrajšal za 28 dni, kar ga dela "solidnega plačnika". Položaj Agrokorja sicer spremljajo, "ampak kar se tiče našega poslovanja ter odnosa do dobaviteljev in zaposlenih, neke bojazni ni".
Skrivnostno srečanje
Srečanje je poteklo po dramatičnih posvetovanjih v samem vrhu HDZ, na katerih so sklenili, da država ne more z javnim denarjem reševati Agrokorja, kot tudi, da se mora Ivica Todorić umakniti s čela koncerna, ker "stvari uhajajo izpod nadzora", je poročala N1.
Poudarili so, da koncernu grozi zlom zaradi prevelike zadolženosti in odločitve upnikov, da Agrokor poplača svoje obveznosti. Agrokorjeve obveznosti do dobaviteljev so 30. septembra lani znašale 2,18 milijarde evrov.
Kot so dodali, se hrvaška vlada zaveda, da o prevzemu Agrokorja lahko odloči Rusija, ki je lastnica največje upnice hrvaške družbe Sberbank. Poudarjajo, da je medtem neimenovana ameriška svetovalna družba začela preučevati poslovanje Agrokorja, da bi tudi prevzela nadzor nad družbo.
Na skrivnostnem srečanju v vladi so zavrnili predlog Petrova, da bi zlom Agrokorja poskusila preprečiti država z nacionalizacijo ali prevzemom. Srečanje se je končalo brez konkretnih sklepov, Todorić pa je bil jezen ter je vladi zagrozil s posledicami, predvsem z občutnim krčenjem hrvaškega bruto domačega proizvoda (BDP), so še navedli.
Največja hrvaška družba ne more dobiti novih posojil, da bi zagotovila stabilno poslovanje koncerna s približno 60.000 delavci.
Hrvaški minister za finance Marić, ki je bil zaposlen v Agrokorju, je v današnjem pogovoru za televizijo RTL med drugim dejal, da "dober del tega, kar se je o srečanju pojavilo v medijih, ne drži".
Potrdil je, da vlada spremlja dogajanje v Agrokorju tako kot v drugih podjetjih, ter da pričakuje, da bo Agrokor kot zasebna družba kmalu ponudil "nekakšne rešitve".
Bonitetna hiša Moody's je prejšnji mesec potrdila boniteto Agrokorja B3, a je spremenila obete iz pozitivnih v negativne. Moody's je Agrokorju januarja znižal bonitetno oceno z B2 na B3 s stabilnimi obeti.