"To, kar sem rekel že na Hrvaškem, sem prijateljsko ponovil še enkrat in mislim, da je razumel sporočilo, da hrvaški sabor in vlada trdno stojita za odločitvami iz leta 2015 o umiku iz arbitraže," je povedal na tiskovni konferenci, ko so ga novinarji vprašali, ali se je o vprašanju arbitraže ob robu vrha EU pogovarjal s Cerarjem in Junckerjem.
Hrvaški premier je še poudaril, da za Hrvaško odločitve arbitražnega sodišča brez sodelovanja Hrvaške kot strani v arbitražnem postopku na noben način ne bodo mednarodnopravno obvezujoče, ne glede na to, kakšna bo razsodba arbitražnega sodišča.
Dodal je, da je "Juncker prijatelj Hrvaške". "Njegovo videnje kot predsednika Evropske komisije je, da podpira, da se države članice dogovorijo glede odprtih vprašanj," je dejal.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Hrvaški sabor je konec julija 2015 odločil, da Hrvaška izstopa iz arbitražnega postopka. Kot so pojasnili v Zagrebu, glavni razlog za odločitev o odstopu od arbitražnega sporazuma ni bil le v pogovorih med nekdanjima slovenskim članom arbitražnega sodišča Jernejem Sekolcem in agentko Simono Drenik, temveč v naknadno dodanih dokumentih, na podlagi katerih je arbitražno sodišče lahko odločalo o rešitvi spora o meji.
Juncker je sicer pred obiskom Slovenije prejšnji teden dejal, da Evropska komisija podpira arbitražni proces in izrazil pričakovanje, da bosta Hrvaška in Slovenija popolnoma in brezpogojno spoštovali odločitev arbitražnega sodišča v sporu o meji, ko bo ta sprejeta.