Voditelji članic EU so danes v Bruslju še za dve leti in pol podaljšali mandat predsedniku Evropskega sveta, Poljaku Donaldu Tusku, ki tako ostaja na položaju do 30. novembra 2019. Novico je prvi sporočil luksemburški premier Xavier Bettel s tvitom: "Habemus presidentum. Srečno, Donald." Proti je bila samo Tuskova domovina Poljska.
Tudi slovenski premier Miro Cerar je Tuska odločno podprl. Tusk je doslej veliko storil za EU, ima pravo vizijo za naprej, predvsem pa ima posluh za države, kot je Slovenija, je premier pojasnil podporo Tusku.
Tusk uživa široko podporo in doslej ni bil deležen resnih kritik, razen iz domovine. Varšava je zaradi trenj med Tuskom in najvplivnejšim poljskim politikom Jaroslawom Kaczynskim tudi poskrbela za zaplet z imenovanjem alternativnega kandidata.
Uradni poljski kandidat je bil evropski poslanec Jacek Saryusz-Wolski, ki pa ni imel podpore v nobeni drugi članici. Zaradi te drzne kandidature so ga celo izključili iz najvplivnejše evropske politične stranke, desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP).
Podporo Tusku sta ob prihodu izrecno izrazila tako nemška kanclerka Angela Merkel kot francoski predsednik Francois Hollande. Razlogi za podporo Tusku so kontinuiteta in koherentnost, je poudaril Hollande.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Poljska kljub nasprotovanju vnovične izvolitve Tuska ni mogla preprečiti, saj se odločitev sprejema s kvalificirano večino. "Ena članica ne more blokirati odločitve," je dejal malteški premier Joseph Muscat, ki je vodil zasedanje, ko so odločali o Tusku.
Na oblasti desnosredinska struja
S podaljšanjem Tuskovega mandata in pred tem izvolitvijo Antonia Tajanija za predsednika Evropskega parlamenta sedaj vse tri predsedniške položaje osrednjih institucij unije zasedajo predstavniki evropske desnosredinske struje. Tusk, Tajani in Juncker so namreč vsi člani evropske konservativne družine.
Malteški premier Muscat, ki prihaja iz vrst evropskih socialistov, je ob čestitki Tusku danes v tvitu napovedal, da bodo članice pozneje v tem letu razpravljale o ravnotežju pri imenovanjih v EU.
Iz vrst evropskih socialdemokratov sicer prihajajo visoka zunanjepolitična predstavnica unije Federica Mogherini, šef evroskupine, nizozemski finančni minister Jeroen Dijjselbloem in prvi podpredsednik komisije Frans Timmermans.