Glede na navedbe trenutnih in nekdanjih višjih uslužbencev v ameriški vladi obveščevalne službe veleposlanika Kisljaka obravnavajo kot enega vodilnih ruskih vohunov v Washingtonu.
Pred nekaj tedni so v ameriški mediji poročali, da so bili člani trenutne administracije ameriškega predsednika Donalda Trumpa med kampanjo v stiku s sodelavci ruske obveščevalne agencije, kar je Trump zanikal.
Svetovalec za nacionalno varnost ZDA Michael Flynn je moral v začetku februarja po manj kot mesecu dni na položaju tega tudi zapustiti. Izkazalo se je namreč, da je v obdobju menjave administracije z ruskim veleposlanikom v ZDA Sergejem Kisljakom govoril o ameriških sankcijah proti Rusiji, to pa kasneje zanikal.
Ameriški časopis Washington Post je v sredo poročal, da se je tudi ameriški pravosodni minister Jeff Sessions lani najmanj dvakrat srečal z ruskim veleposlanikom. S Kisljakom naj bi se srečal julija ob robu republikanske konvencije ter septembra v svoji pisarni, ko je bil še član Odbora senata za oborožene sile.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Kot pravosodni minister, Sessions nadzoruje ameriško pravosodje in zvezni preiskovalni urad FBI, ki vodi preiskavo o ruskem vmešavanju in morebitnim kontaktom s kakšnim od Trumpovih sodelavcev, še piše Washington Post.
Jeff Sessions na zaslišanju ob njegovi potrditvi teh srečanj ni razkril. Takrat je dejal, da nima informacij o kakršnih koli stikih Trumpovega štaba z Rusi. Njegova predstavnica za javnost je pojasnila, da na zaslišanju niso spraševali po srečanju Rusov in Sessionsa, ki je bil lani senator in član obrambnega odbora. V tej vlogi je namreč lani vodil več pogovorov z veleposlaniki.
Sessions se je včeraj ostro odzval na obtožbe. Zatrdil je, da z nikomer iz Rusije ni nikoli razpravljal o vprašanjih, povezanih s kampanjo. »Nikoli se nisem srečal z nobenim ruskim uradnikom, da bi razpravljala o vprašanjih v zvezi s kampanjo,« je navedel v izjavi za javnost.
Rusko vmešavanje v volitve bo preiskoval Odbor ameriškega kongresa
Obveščevalni odbor ameriškega predstavniškega doma bo začel s preiskavo ruskega vmešavanja v predsedniške volitve novembra lani. Vodilni člani obeh strank so se v sredo namreč uskladili glede parametrov preiskave. Med drugim bodo preiskali rusko kibernetsko aktivnost, povezave med Rusijo in člani ameriških volilnih štabov ter morebitne tajne informacije, ki so ušle izpod nadzora.