Nova zakonodaja

Kriminalizirane tudi pripravljalne dejavnosti za teroristični napad

M.K./STA
16. 2. 2017, 13.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Evropski parlament je danes v Strasbourgu potrdil novo protiteroristično zakonodajo, ki bo poenotila pravila po vsej uniji.

Reuters
Po novi zakonodaji bo kaznivo tudi potovanje znotraj EU s ciljem terorizma.

Za besedilo, glede katerega sta se Evropski parlament in Svet EU neformalno dogovorila novembra lani, je glasovalo 498 evroposlancev, 114 jih je bilo proti, 29 vzdržanih, piše na spletni strani parlamenta.

Danes sprejeta direktiva med drugim kriminalizira pripravljalne dejavnosti za napad, kot so potovanje v tujino z namenom vstopa v teroristično organizacijo in vrnitve v EU, novačenje za terorizem, usposabljanje za napade, javno spodbujanje terorizma ter neposredno ali posredno zagovarjanje terorizma. Po novi zakonodaji bo kaznivo tudi potovanje znotraj EU s ciljem terorizma.

Nova pravila tudi opredeljujejo zaščito žrtev terorizma in predvidevajo takojšno pomoč žrtvam napadov in njihovim družinam. Države članice bodo tudi obvezane izmenjevati informacije o kazenskih postopkih za preprečevanje morebitnih napadov ali v pomoč drugim preiskavam in postopkom.

Enaka pravila za vse članice

Evropski komisar za varnostno unijo je v Strasbourgu poudaril, da je pomembno, da v vseh državah članicah unije veljajo in se uporabljajo enaka osnovna pravila.

Države članice bodo morale nova pravila v svojo zakonodajo prenesti najkasneje v 18 mesecih po objavi v uradnem listu EU. Direktiva ne bo veljala za Veliko Britanijo in Irsko, ki pa lahko obvestita Evropsko komisijo, da bi se ji pridružili. Za Dansko nova pravila ne bodo veljala.

Med varnostjo in pravicami

Evropski poslanci so o novi protiteroristični zakonodaji razpravljali v sredo. "Napadalce moramo ustaviti, preden izvedejo napade, namesto da izražamo obžalovanje, potem ko se napadi zgodijo," je poudarila poročevalka za protiteroristično zakonodajo Monika Hohlmeier (EPP). Po njeni oceni so v novi zakonodaji dosegli ravnotežje med krepitvijo varnosti in spoštovanjem človekovih pravic.

V razpravi je nastopil tudi Slovenec Igor Šoltes (Zeleni), ki je pozdravil direktivo, ki bo povečala izmenjavo podatkov in sodelovanje varnostnih služb, a dodal, da ima pomisleke pri definiciji novih kaznivih dejanj, ker gre za občutljivo temo, ki posega v človekove pravice. Spričo krepitve pristojnosti različnih represivnih organov pa je Šoltes opozoril, da področji varnosti in človekovih pravic ne stojita eno nasproti drugemu, ampak sta zaveznika, za kar pa moramo poskrbeti z zakonskim okvirom, so sporočili iz njegove pisarne.

Sistematično pregledovanje dokumentov na zunanjih mejah

Evropski parlament je danes tudi potrdil nova pravila za okrepitev nadzora na zunanjih mejah unije z namenom izboljšanja notranje varnosti v EU. V skladu z novo zakonodajo bodo tako državljanom EU kot državljanom tretjih držav ob vstopu v unijo ali izstopu iz nje sistematično pregledali dokumente. Uredba bo začela veljati dvajset dni po objavi v uradnem listu EU.

"Z zavarovanjem naših zunanjih meja vzpostavimo močan ščit pred terorizmom v Evropi ter zavarujemo pravico do življenja," je poudarila poročevalka, romunska poslanka Monica Macovei.

Sprememba pravil je odgovor na teroristične napade, ki so v zadnjem času pretresli Evropo, in na fenomen tujih borcev, torej državljanov EU, ki se pridružijo terorističnim skupinam na konfliktnih območjih, kot sta Sirija in Irak.