Predsednica francoske Nacionalne fronte Marine Le Pen je zbranim dejala, da so priča koncu enega sveta in rojstvu novega. Geert Wilders iz nizozemske Svobodnjaške stranke pa je izpostavil, da Evropa potrebuje ponosno Nemčijo.
Nemška kanclerka Angela Merkel je bila po besedah Le Penove oklicana za junakinjo, ko je leta 2015 v Nemčijo spustila več sto tisoč migrantov, "nihče pa ni vprašal Nemcev, kaj menijo o takšni migracijski politiki", poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Le Penova je poudarila, da evropski nacionalisti niso več na obrobju in si bodo zdaj prizadevali za osvojitev večine na letošnjih volitvah na Nizozemskem ter v Franciji in Nemčiji.
"Leto 2016 je bilo leto, ko se je prebudil anglosaksonski svet. Prepričana sem, da se bodo leta 2017 prebudili prebivalci celinske Evrope," je dejala navdušeni množici. "Vprašanje ni več, če, temveč kdaj," je dodala.
Wilders se je v govoru zavzel za strategijo, s katero bi se evropski nacionalisti zoperstavili množičnemu priseljevanju. Voditelji evropskih uveljavljenih strank so po njegovih besedah "spodbujali našo islamizacijo", evropske ženske pa je zdaj "strah pokazati njihove svetle lase".
"Včeraj nova Amerika, danes Koblenz in jutri nova Evropa," je dejal in se s sloganom "Evropa potrebuje Fraukejevo namesto Angele" obrnil predvsem k podpornikom Alternative za Nemčijo (AfD). Sopredsedujoča tej stranki Frauke Petry je že pred začetkom srečanja napovedala, da bo šlo na njem za uvod v evropski predvolilni boj. Približno tisočglava množica je v odgovor skandirala geslo "Merklova mora stran".
Petryeva je medtem novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa izpostavila kot zgled in dejala, da so ZDA z njim našle pot iz slepe ulice. "In točno tako želimo sedaj narediti za Evropo," je poudarila.
Nekoliko bolj spravljivo je bilo slišati njeno vnovično zatrjevanje, da se distancira od izjav vidnega člana stranke Björna Höckeja. Ta je v sredo v Nemčiji sprožil val ogorčenja, ker je kritiziral spominski park za žrtve holokavsta v Berlinu in se zavzel za to, da se v Nemčiji ne bi več osredotočali na nacistično preteklost. Poudarila je, da je šlo za njegovo osebno mnenje, ki ne predstavlja politike stranke.
Sopredsedujoči AfD Jörg Meuthen je sicer v petek dejal, da se stranka ne bi smela preveč poenotiti niti s politiko Nacionalne fronte in protekcionistično politiko Le Penove, saj se ta ne sklada z načeli nemškega gospodarstva.
Nestrinjanje z ravnanjem skrajne desnice pa je medtem danes med drugim izrazila skupina Avaaz, ki je na izlivu Mozele v Ren na čoln postavila močno povečane kartonaste figure s fotografijami nacističnega voditelja Adolfa Hitlerja in fašističnega vodje Benita Mussolinija ter plovilo poslala mimo kongresnega centra, kjer poteka srečanje desničarjev.
Okoli 40 protestnikov je medtem s sedenjem na dovoznih cestah blokiralo dostop do kongresne dvorane. Policija je do poldneva naštela skupno okoli 3000 protestnikov.
Konferenco v Koblenzu organizira skupina Evrope narodov in svobode (ENF) v Evropskem parlamentu, ki jo je leta 2015 ustanovila Le Penova, združuje pa evroskeptične in skrajno desne evropske poslance iz devetih članic EU.
Dogodek je sicer že vnaprej dvignil nekaj medijskega prahu. Evropski poslanec AfD Marcus Pretzell, ki je tudi soprog Petryjeve, je sprožil ogorčenje, ko je napovedal, da nekaterim nemškim medijem oz. novinarjem ne bodo dovolili spremljanja konference, ker da so pristranski.
Dogodek v Koblenzu poteka pred nizom volitev, ki se bodo v prihodnjih mesecih zvrstile v ključnih državah območja evra. Marca je pričakovati prvi politični potres, ko bodo parlamentarne volitve na Nizozemskem. Sledile bodo predsedniške volitve v Franciji, septembra pa bodo parlamentarne volitve še v Nemčiji.