Zygmunt Baumant

Poslovil se je sociolog "tekoče moderne"

G.G./STA
10. 1. 2017, 06.42
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

V 91. letu starosti je včeraj v Leedsu umrl eden najpomembnejših sociologov sodobnosti Zygmunt Bauman. Poljski mislec, ki je v minulih letih dvakrat obiskal Slovenijo, je raziskoval področja, kot so fluidnost identitete v sodobnem svetu, holokavst, potrošništvo in globalizacija.

Profimedia
Zygmunt Bauman je Slovenijo nazadnje obiskal lani.

Zaslužni profesor univerz v Leedsu in Varšavi in eden izmed najbolj branih in vplivnih družboslovnih mislecev je umrl na svojem domu v krogu svoje družine v Angliji.

Še maja lani se je mudil v Sloveniji, kjer je izšel prevod njegove knjige Postmoderna etika. Pred tem je Ljubljano obiskal leta 2011 ob 50. letnici oddelka za sociologijo filozofske fakultete.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Bauman je napisal preko 50 knjig, najbolj pa je znan po svojem konceptu "tekoče moderne", nenehno spreminjajočega se sodobnega sveta, ki posameznike pušča popolnoma izgubljene, tudi v ljubezni.

Ko je maja v Ljubljani razmišljal o trenutni krizi, je dejal, da se ta od prejšnjih razlikuje po tem, da ni več vere v prihodnost. Če se je npr. prihodnost, čeprav še ni bila izdelana, po koncu druge svetovne vojne zdela obetajoča, se je danes ljudje bojijo. Kot enega glavnih političnih problemov je Bauman izpostavljal neučinkovito državno spoprijemanje s fenomeni, ki so naddržavni, a zadevajo lokalno raven: "Gre za možnosti, ki so na voljo v različnih predelih sveta, in pogoji, v katerih ljudje živijo." "Ti pogoji so oblikovani z multinacionalnimi in ekstrateritorialnimi silami. Katere sile so že globalizirane? Bančništvo, trgovina, informacije, kapital, kriminal, tihotapljenje drog, terorizem in trgovina z orožjem. Te sile imajo skupni imenovalec: ne spoštujejo, opuščajo in prezirajo lokalne interese, navade in zakone. Vedo, kako prehajati ter spregledati meje."