Škodljiva koda

Ruski hekerji napadli ameriško elektroenergetsko podjetje

M.K./STA
31. 12. 2016, 13.27
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Ruski hekerji so izvedli napad na ameriško elektroenergetsko družbo Burlington Electric v zvezni državi Vermont.

STA
Deutsche Telekom je potrdil, da so inženirji in njihovi kolegi iz podjetij, ki se ukvarjajo s proizvodnjo usmerjevalnikov, celo noč iskali rešitev.

Na enem od računalnikov so zaznali kodo, povezano z rusko hekersko operacijo, ki jo je administracija odhajajočega ameriškega predsednika Baracka Obame poimenovala Grizzly Steppe. Napad ni vplival na delovanje elektroenergetske mreže.

"Takoj smo sprejeli ukrepe, v okviru katerih smo izolirali prenosni računalnik, in opozorili zvezne oblasti," so po sporočili iz družbe, kot na svoji spletni strani piše tiskovna agencija Reuters. "Naša ekipa sodeluje z zveznimi uradniki, da bi izsledili škodljivo programsko opremo in preprečili nadaljnje poskuse vdora v sistem," so še poudarili.

Kot so zapisali, jih je ministrstvo za domovinsko varnost v četrtek obvestilo o škodljivi kodi, ki jo ruski hekerji uporabljajo v operaciji Grizzly Steppe. "Hitro smo preverili vse računalnike v našem sistemu, ali je na njih škodljiva koda. Škodljivo programsko opremo smo odkrili zgolj na enem prenosnem računalniku Burlington Electrica, ki pa ni bil povezan v mrežo," so še pojasnili.

Do namestitve kode bi lahko prišlo že z obiskom vprašljive spletne strani, je povedal vir blizu preiskave. Ob tem je nakazal, da morda ruski hekerji sploh niso bili neposredno vpleteni v napad.

Izgon 35 ruskih diplomatov

Obama se je v četrtek odločil, da zaradi hekerskih napadov med ameriškimi predsedniškimi volitvami uvede sankcije proti ruskima obveščevalnima agencijama FSB in GRU in da izžene 35 ruskih diplomatov. Izgnani ruski operativci iz veleposlaništva v Washingtonu in konzulata v San Franciscu bodo morali državo zapustiti v 72 urah. Odredil je tudi zaprtje dveh ruskih stavb v New Yorku in Marylandu, ki jih Rusija po mnenju ZDA uporablja za vohunjenje.

Washington je v preteklih mesecih Moskvo obtožil, da je skušala z vdori v račune elektronske pošte predstavnikov demokratov škodovati demokratski kandidatki Hillary Clinton in vplivati na razplet predsedniških volitev v ZDA, na katerih je 8. novembra slavil republikanec Donald Trump. Po poročanju ameriških medijev, ki so se sklicevali na ameriške obveščevalce, je bil v to celo osebno vpleten sam ruski predsednik Vladimir Putin. Kremelj je to zanikal.

Putin je nato v petek sporočil, da zaenkrat še ne bo podpisal ukaza o izgonu 35 ameriških diplomatov, kar mu je kot povračilni ukrep predlagal zunanji minister Sergej Lavrov. Počakal bo na prve poteze nove administracije bodočega predsednika ZDA, je napovedal.