Pomembna misija

Tudi Indija izstrelila raketo

J.P./STA
8. 9. 2016, 15.39
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Indija je uspešno izvedla pomembno misijo, pri kateri je s pomočjo kriogenske raketne tehnologije izstrelila raketo. Znanstveniki pričakujejo, da bodo tehnologijo uporabili pri misiji na Luno prihodnje leto, je danes sporočila Indijska organizacija za vesoljske raziskave.

Uspešna misija za Indijo pomeni izdatno izboljšanje položaja na trgu pošiljanja komercialnih satelitov v vesolje.

"Dosegli smo še en mejnik. Izstrelitveno plovilo se je odzivalo izjemno uspešno," je dejal predsedujoči organizaciji Kiran Kumar.

Indijska organizacija za vesoljske raziskave namerava plovilo uporabiti pri drugi indijski misiji na Luno, ki jo načrtujejo med letoma 2017 in 2019. Pred tem želijo razviti motor, ki bi ga v celoti poganjala kriogenska tehnologija.

Državna televizija je v živo predvajala posnetke izstrelitve najnovejše različice geosinhronega plovila za izstrelitev satelita v vesoljskem središču v Šriharikoti na jugu države. 415 tonsko plovilo je najtežje izstrelitveno plovilo doslej.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Raketo, ki je v orbito poslala vremenski satelit, je v zaključni fazi poleta poganjala kriogenska tehnologija. Ta uporablja tekoča goriva, ki jih je treba ohranjati pri nizkih temperaturah, da se ne pretvorijo v plin.

Indijski znanstveniki so tehnologijo razvijali več kot dve desetletji, pri čemer so zabeležili tudi neuspehe. Današnja misija predstavlja prvi delujoč preizkus tehnologije, je pojasnil tiskovni predstavnik organizacije. Znanstveniki v vesoljskem središču so optimalno delovanje kriogenske enote pozdravili z aplavzom.