BREXIT

Na Otoku za nove priseljence manj možnosti za obstanek

K.A./STA
17. 7. 2016, 13.24
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Prebivalci držav EU, ki bodo v Veliko Britanijo prišli do uradnega izstopa Otoka iz EU, morda ne bodo imeli zagotovljene pravice, da tam ostanejo, je za britanski časnik Mail on Sunday dejal britanski minister za brexit David Davis.

Vir: STA
Britanski minister za brexit novim priseljencem iz EU ne obljublja pravice do obstanka.

Izpostavil je, da se bo z evropskimi voditelji pogajal za velikodušen dogovor za priseljence iz EU, ki so že na Otoku, in za Britance, ki so v drugih državah EU. Tega za nove priseljence ni zagotovil, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Obstajajo raznolike možnosti," je glede načrtov za soočenje z napovedanim "valom" prihodov iz EU še povedal Davis, ki ga je na čelo novega ministrstva za brexit minuli teden imenovala nova britanska premierka Theresa May.

"Lahko rečemo, da pravica do neomejenega dovoljenja za obstanek velja zgolj do določenega datuma. Vendar pa je treba tovrstne odločitve oblikovati na osnovi dejstev in ne špekulacij," je dejal.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Velika Britanija bo morala pravila glede prostega pretoka oseb v EU spoštovati do uradnega izstopa iz povezave. Po izstopu bo imela nadzor nad tem, kdo bo lahko ostal v državi, kar bo vključevalo tudi tiste, ki bodo prišli pred izstopom.

Davis je dejal, da bi morali 50. člen lizbonske pogodbe, s katerim se bodo začela pogajanja za izstop iz EU, sprožiti do leta 2017. Ob dveletnem roku za pogajanja bi tako lahko Velika Britanija EU zapustila najkasneje do leta 2019.

Evropska komisija sicer zavrača pogajanja pred uradnim začetkom postopka izstopa, vendar se po Davisovem mnenju pogovorom ne bo mogoče izogniti. "Ne potrebujemo pogajanj, ugotoviti moramo zgolj kakšni so njihovi interesi," je še dejal za britanski časnik.