Vojaški udar v Turčiji

V Turčiji se razmere počasi umirjajo

J.P./K.A./STA
16. 7. 2016, 08.02
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Razmere v Turčiji se po spodletelem vojaškem udaru umirjajo. Iz sveta se medtem vrstijo številne obsodbe udara in pohvale turškemu ljudstvu, ki je v odzivu nanj po besedah svetovnih voditeljev pokazalo močno željo po demokraciji.

Na ulicah je še vedno precej ljudi.

Turški premier Binali Yildirim je okoli poldneva sporočil, da so razmere v državi povsem pod nadzorom, za poskus vojaškega udara pa je obtožil podpornike verskega voditelja Fehtullaha Gulena, ki je v ZDA. Povedal je, da je bilo v poskusu vojaškega udara ubitih 265 ljudi, 1440 je ranjenih. Zaradi suma vpletenosti so prijeli 2839 vojakov, med njimi tudi pet generalov in 29 polkovnikov. Med ubitimi je 161 policistov in civilistov ter 104 pučistov. Oblasti so po državi prijele 2839 pripadnikov vojske, je povedal vladni predstavnik novinarjem. Parlament je bil ponoči tarča letalskih napadov. Stavba je močno poškodovana, podrti so celi zidovi.

Po poročanju turške državne tiskovne agencije Anadolu se je na generalštabu vojske v Ankari predalo okoli 200 vojakov, kjer je skupina pučistov ponoči skušala prevzeti oblast.

Pučisti so namreč pridobili nadzor nad nekaj helikopterji in reaktivnimi lovci, vladi zvesto letalo pa je en helikopter s pučisti sestrelilo.

Reuters
Turška vojska je blokirala most čez Bosporski most, ki povezuje "azijski" in "evropski" del Istanbula.

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je poskus državnega udara označil za izdajo in obljubil, da bodo krivci plačali visoko ceno.

Po poročanju turške državne tiskovne agencije Anadolu se je na generalštabu vojske v Ankari predalo okoli 200 vojakov, kjer je skupina pučistov ponoči skušala prevzeti oblast. Pred tem so odložili orožje. Generalštab sedaj varujejo posebne enote.

Anadolu je tudi poročala, da so pet generalov in 29 polkovnikov odstavili po nalogu notranjega ministra Efkana Ale. Eden od generalov, ki so izvedli udar, naj bi bil ponoči ubit.

Med ubitimi je 161 policistov in civilistov ter 104 pučisti. 

Razmere v državi povsem pod nadzorom

Turški premier Binali Yildirim je danes sporočil, da so razmere v državi povsem pod nadzorom, za poskus vojaškega udara pa je obtožil podpornike verskega voditelja Fehtullaha Gulena, ki je v ZDA. 

Yildirim je v nagovoru pred svojo palačo v Ankari poskus udara označil za črn madež turške demokracije. Ob njem je bil med drugim tudi načelnik generalštaba turške vojske, general Hulusi Akar, ki so ga pučisti med poskusom udara za nekaj časa zajeli.

Turčija zahteva izročitev osmih pučistov, ki so s helikopterjem pristali v Grčiji in zaprosili za politični azil.

Yildirim je napovedal, da bodo pučistom sodili zaradi izdaje. Na novinarsko vprašanje, ali bodo po poskusu puča znova uvedli smrtno kazen v državi, pa je dejal, da bo parlament danes govoril o ukrepih za preprečitev podobnih incidentov, med njimi tudi o pravnih ukrepih. Govorili naj bi tudi o morebitni ponovni uvedbi smrtne kazni. 

Oblasti so po državi prijele 1563 pripadnikov vojske.

Turški premier je Gulena označil za vodjo teroristične organizacije in kritiziral ZDA, ki ga ne želijo izročiti Turčiji. "Katera koli država stoji za njim, ni turška prijateljica, ampak je s Turčijo v resni vojni," je dodal.

V Grčiji pristal turški helikopter z osmimi domnevnimi pučisti na krovu

V grškem mestu Aleksandropolis je danes pristal turški vojaški helikopter z osmimi osebami na krovu. Po poročanju grške državne televizije ERT je bilo sedem oseb v vojaških uniformah, oblasti pa domnevajo, da gre za sodelujoče v vojaškem udaru v Turčiji. Vseh osem je zaprosilo za politični azil, Turčija pa je že zaprosila za njihovo izročitev.

Helikopter naj bi pred pristankom poslal klic v sili. 

Turški zunanji minister Mevlut Cavusoglu je sporočil, da je Ankara Atene zaprosila za izročitev osmerice. "Grčijo smo zaprosili za izročitev izdajalcev, koliko hitro je mogoče," je dejal Cavusoglu. 

Turška državna tiskovna agencija Anadolu je nato sporočila, da se je vseh šest bojnih plovil, ki so izplula med poskusom udara, vrnilo v bazo Golcuk. Ni pa znano, kje je poveljnik flote admiral Veysel Kösele. Kösele naj bi bil med zajetimi talci, ali se je nato vkrcal na katero od šestih plovil, pa ni znano.

Grški premier Aleksis Cipras je že pred tem izrazil podporo demokratično izvoljeni turški vladi.

Zavzeli fregato

Grški vojaški vir je sporočil, da je vladi nasprotujoča skupina Turkov zavzela fregato v turški pomorski bazi Golcuk, pri čemer je za talce vzela poveljstvo flote.

V poskusu vojaškega udara je bilo po zadnjih podatkih oblasti ubitih 104 pučistov ter še 161 ljudi.

Ožina Bospor odprta za tankerje, letijo tudi letala Turkish Airlines

Turške oblasti so za tankerje danes znova odprle morsko ožino Bospor. Pred tem iz varnostnih razlogov plovba skoznjo zanje namreč ni bila dovoljena. Letalska družba Turkish Airlines pa znova leti po običajnih voznih redih, navedbe turških medijev povzemajo tuje tiskovne agencije.

Družba Turkish Airlines je zaradi poskusa vojaškega udara odpovedala 32 letov, 35 letal pa je preusmerila.

Razmere počasi mirnejše

Razmere v turških mestih so se po neuspešnem poskusu vojaškega udara precej umirile. Streljanja ni več slišati, se pa mnogi sprašujejo, kaj se je pravzaprav zgodilo. Na ulicah sicer še vedno ostaja precej ljudi, potem ko je turški predsednik Recep Tayyip Erdogan državljane k temu pozval prek SMS sporočil, poročajo tuje tiskovne agencije.

"Vse, kar se je zgodilo, se je zgodilo ponoči. Ljudje so, seveda, nad dogajanjem presenečeni. Nihče ne ve, kdo je to storil in zakaj," je za rusko tiskovno agencijo Tass dejal turški novinar in politični analitik Hakan Aksaj.

Turški mediji medtem poročajo, da je Erdogan odletel iz Istanbula v Ankaro, kjer se je sicer na izredni seji že sestal parlament.