V napadu je bilo ubitih 43 (od tega je 19 tujcev) in ranjenih 238 ljudi.
Sosledje dogodkov, ki so pomenili smrt 43 ljudi, počasi dobiva prve obrise.
Čeprav Islamska država do danes še ni prevzela odgovornosti za torkove napade na istanbulskem letališču Atatürk, eno največjih v Evropi, izvedba močno spominja na 22. marec, ko je v podobnih napadih na bruseljskem letališču življenje izgubilo 32 ljudi.
Binali Yildrim, turški predsednik vlade, je včeraj dejal, da se je eden od napadalcev razstrelil zunaj, da bi se druga dva lahko brez nepotrebne pozornosti pretihotapila globlje v stavbo, kjer sta se razstrelila.
Varnostne kamere so ujele dva domnevna storilca, tik preden sta začela z morijo. Prvi je bil oblečen v črno jakno in modre hlače, drugi povsem v črno.
Strelci naj bi na letališče prišli s taksijem. Ko so jih ob vhodu zaustavili varnostniki, se je začelo streljanje.
Nekatere od žrtev:
Pričevanja preživelih
Prvi samomorilski terorist se je razstrelil pri vhodu terminala za mednarodne lete, drugi v dvorani za prihode, tretji znotraj terminala za prihode, kjer ga je ustrelil policist.
Britanec Laurence Cameron je ravno pristal na letališču, ko so se začeli napadi. Ob prihodu na terminal je zagledal ljudi, ki so bežali. Ko je odhajal, si je lahko ogledal posledice – to je namreč bila edina pot ven. »Kri je bila povsod, bilo je grozljivo. Ljudje so jokali, sploh tisti z družinami. Bilo je veliko negotovosti, nihče ni zares vedel, kaj se dogaja,« je povedal Britanec.
Posledice napadov pa bi lahko bile še veliko hujše. Carinik Umut Sakaroglu je bil tisti, ki je ustrelil enega od samomorilskih napadalcev, ki se je skušal prebiti čez prvo varnostno točko. Ko je spoznal, v kakšni nevarnosti so ljudje okoli njega, je potegnil pištolo in ustrelil napadalca, ta pa je nato sprožil eksplozivna telesa, ki jih je imel na sebi in s tem pokončal carinika. Njegovi kolegi so pozneje dejali, da bi umrlo še veliko več ljudi, če Umut ne bi ukrepal, kot je.
Duncan Ross, učitelj iz Škotske, je bil dogovorjen s prijatelji, da se dobijo na letališču. »Sunek druge eksplozije me je vrgel po tleh. Videl sem drugega strelca, vse sem videl. Še nikoli me ni bilo tako strah, a k sreči sem jo odnesel brez posledic,« je povedal.
Včeraj smo že pisali o neimenovanem policistu, ki je ustrelil enega od napadalcev, nato pa stekel v zaklon, ko je videl, da se namerava razstreliti. Brez njegovega posredovanja marsikdo ne bi imel priložnosti, da ubeži gotovi smrti.
Identiteta napadalcev z istanbulskega letališča še vedno ni znana
Varnostni viri poročajo, da trojica prihaja iz držav, ki so nekoč bile pod Sovjetsko zvezo: Dagestana, Kurdistana in Uzbekistana. Zelo verjetno je, da so bili del rusko govoreče celice Islamske države, v zaroto pa naj bi bilo vpletenih še dodatnih osem ljudi.
Turška policija je danes v Istanbulu izvedla 16 hišnih preiskav, pri čemer je aretirala 13 oseb, med katerimi so štirje tujci, je še povedal notranji minister.
Eno največjih v Evropi
Mednarodno letališče Atatürk je sicer največje letališče v Turčiji in eno največjih v Evropi. Lani je preko letališča, ki ga sestavljajo terminali za mednarodni promet, notranje lete in tovorni promet, šlo skoraj 61 milijonov potnikov in 1,4 milijona ton tovora. Poskrbeli so za več kot 447.000 poletov. Število potnikov se je od leta 2010, ko so jih našteli okoli 32 milijonov, praktično podvojilo.