Juncker je v nagovoru v Evropskem parlamentu v Bruslju ponovil obžalovanje glede odločitve britanskih volivcev, ki so glasovali za izstop iz EU, vendar je njihovo odločitev treba spoštovati.
Juncker si sicer želi, da bi Velika Britanija ostala v EU. "Nisem birokrat ali evrokrat. Nisem robot ali stroj, sem človek in obžalujem izid referenduma," je poudaril.
EU je zaradi odločitve o izstopu sicer izgubila krilo, a naš let se nadaljuje. To ni let v neznano, ampak k cilju, ki je jasno zapisan v pogodbah, je še dejal Juncker.
Britanskega premierja Davida Camerona, s katerim se bo srečal pred današnjim vrhom voditeljev EU v Bruslju, bo zato prosil, naj pojasni stališče Velike Britanije glede izstopa iz EU. Ne moremo si privoščiti daljšega obdobja negotovosti, je opozoril Juncker.
Ponovil je znano stališče Bruslja, da dokler London formalno ne bo obvestil o svoji nameri glede izstopa iz EU, tudi ne bo pogajanj o izstopu in o prihodnji ureditvi odnosov. Strinja se je tudi, da je z Veliko Britanijo potrebno določiti nove odnose.
Ob tem je obsodil vsakršne poskuse britanske strani, da bi še pred začetkom uradnih pogajanj imeli neformalne pogovore. "Ti neformalni pogovori se ne morejo odvijati v zatemnjenih prostorih. To ne gre," je dejal. "Mi določamo dnevni red," je bil jasen predsednik Evropske komisije, ki je spregovoril na izrednem zasedanju Evropskega parlamenta, posvečenem izidu britanskega referenduma.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Merklova: Nobenih posebnih ugodnosti za Britance ne bo
Velika Britanija "ne more pričakovati enakih privilegijev, kot jih je imela doslej", je v luči odločitve Britancev za odhod iz EU danes v nagovoru bundestaga v Berlinu izjavila nemška kanclerka Angela Merkel.
"Kdor zapusti družino, ne more pričakovati enakih privilegijev, kot jih je imel doslej, ne da bi nosil tudi obveznosti," je dejala Merklova pred odhodom na vrh EU v Bruslju.
Ponovila je, da ne bo nobenih formalnih ali neformalnih pogovorov z Londonom glede okvirov izstopa iz EU, dokler vlada v Londonu formalno ne sproži člena 50 po lizbonski pogodbi.
Prav tako je opozorila, da tudi potem na pogajanjih ne bo "izbiranja". "Zagotoviti moramo, da bo jasna razlika med tem, če država želi biti članica EU ali ne," je poudarila nemška kanclerka in izrazila prepričanje, da je unija "dovolj močna, da bo preživela" brexit in da bo še naprej zagotavljala "mir, blagostanje in stabilnost" na kontinentu.
Pozvala je tudi preostale članice povezave, naj bodo odločne. "Zdaj moramo gledati naprej in narediti vse, da pridemo do pravih zaključkov in sprejmemo nujne odločitve," je dejala.