"Naj bog blagoslovi vašo prihodnost in usliši, da bosta naroda Armenije in Turčije znova stopila na pot sprave, in naj mir vzklije tudi na Gorskem Karabahu," je dejal papež, ki danes zaključuje tridnevni obisk v Armeniji.
Frančišek je na ekumenski molitvi mlajšim rodovom sporočil, naj častijo modrost starejših in si prizadevajo za mir. "Ne bodite zadovoljni s statusom quo, temveč se aktivno vključite v gradnjo kulture soočenja in sprave." Občinstvo ga je za te besede nagradilo z aplavzom.
Frančišek se je pred tem poklonil žrtvam pokola nad Armenci v spominskem kompleksu Cicernakarberd v Erevanu.
Ob začetku obiska je znova obsodil poboj okoli 1,5 milijona Armencev v Otomanskem cesarstvu in ga označil za genocid. Turčija ostro zanika, da je šlo za genocid, in trdi, da so te številke močno napihnjene.
Papež je pred spomenikom tiho molil in položil venec, nato pa je tam posadil drevo. Srečal se je tudi s skupino Armencev, katerih sorodniki so ubežali pokolu med prvo svetovno vojno in jim je zavetje ponudil papež Benedikt XV.
Turčija: V papeževi izjavi o genocidu "miselnost križarjev"
Turčija je obsodila izjavo papeža Frančiška med obiskom v Armeniji, ki je pokol Armencev v Otomanskem cesarstvu označil za genocid. Uradna Ankara meni, da je v njej mogoče zaznati miselnost križarjev.
"To ni objektiva izjava, ki bi ustrezala stvarnosti," je v soboto zvečer izjavil namestnik turškega premierja Nurettin Canlikli.
"Možno je videti vse znake ali odsev miselnosti križarjev v papeževih dejavnostih," je v odzivu dejal Canlikli.
Vatikan zavrnil obtožbe
Vatikan je zavrnil turške obtožbe in zatrdil, da poskuša papež graditi mostove in ne zidov ter nima nič proti Turčiji. "Če poslušate papeža, tam ni nič, kar bi obujalo duh križarjev," je za medije dejal tiskovni predstavnik Vatikana Federico Lombardi.
"Frančišek je molil za spravo vseh in ni rekel niti besede proti turškemu narodu. Papež ne vodi križarskega pohoda in ne poskuša organizirati vojn," je dodal.