Na četrtkovem referendumu je za odhod države iz EU glasovalo 51,9 odstotka volivcev. Cameron je sicer v kampanji zagovarjal obstanek države v EU.
»Naš cilj je, da bi do začetka konference konservativne stranke imeli novega predsednika vlade,« je pred številko 10 na ulici Downing Street dejal David Cameron.
Cameron je dejal, da bo moral pogajanja o izstopu države iz Evropske unije voditi nov premier, zato se bo do oktobrskega kongresa konservativcev umaknil s položaja.
"Mislim, da je prav, da novi premier sprejme odločitev o tem, kdaj aktivirati člen 50," je dejal Cameron. Omenjeni člen lizbonske pogodbe ureja izstop države iz EU.
Kot je dejal, se mu ne zdi prav, da bi bil "kapitan ladje" zdaj, ko so Britanci sprejeli jasno odločitev, da gredo po poti, drugačni od tiste, ki jo je sam zagovarjal.
Cameron je še povedal, da bo na vrhu unije prihodnji teden Britancem, ki živijo v EU, in britanskim državljanom, ki živijo v evropskih državah, zagotovil, da ne bo prišlo do takojšnjih sprememb v njihovem življenju.
Britanski premier, ob katerem je stala soproga Samantha, je še dejal, da se je boril za to, da Britanija ostane v EU, "z glavo, srcem in dušo".
Odločitev Britancev na referendumu je že sprožila paniko na finančnih trgih ter padec funta. Kljub temu je Cameron, ki je sicer pred referendumom opozarjal na negativne gospodarske posledice brexita, danes skušal trge pomiriti. "Rad bi trgom in vlagateljem zagotovil, da je britansko gospodarstvo v svojem jedru trdno," je dejal.