Brexit

Britanci glasovali za izstop iz EU in se podali na pot ločevanja

M.K./STA
24. 6. 2016, 07.36
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Britanci so na četrtkovem referendumu z 52 proti 48 odstotkom izglasovali izstop Velike Britanije iz EU, poroča BBC. Po doslej preštetih glasovih je brexit podprlo 17,2 milijona volivcev, 16,1 milijona pa jih je glasovalo za obstanek v EU, tako da niti teoretično ni več možno, da bi zagovorniki članstva v povezavi zmagali.

Reuters

Za brexit so glasovali volivci v Angliji in Walesu, medtem ko so v Londonu, na Škotskem in Severnem Irskem večinsko podprli obstanek v EU.

Kot poroča BBC, je v Londonu 60 odstotkov volivcev glasovalo za obstanek v EU, medtem ko jih je bilo 40 odstotkov za odhod.

London pa je bil edina regija v Angliji, ki je podprla obstanek države v EU, kar po pisanju BBC kaže na socialni in kulturni prepad med prestolnico in preostankom države.

Po drugi strani so v osrednji in severni Angliji večinsko glasovali za brexit.

Po podatkih britanske volilne komisije se je referenduma udeležilo 33,5 milijona od 46,5 milijona upravičencev oz. 72,2 odstotka.

Britanski funt je po objavi delnih izidov strmoglavil na najnižjo raven po letu 1985. Njegova vrednost je padla za več kot deset odstotkov na 1,33 dolarja.

Profimedia
Zmagoslavje v taboru evroskeptične stranke Ukip in njihovega vodje Nigela Faragea.

"Naj se 23. junij zapiše v zgodovino kot naš dan neodvisnosti," je delne izide komentiral eden glavnih zagovornikov odhoda iz unije, vodja evroskeptične stranke Ukip Nigel Farage, ki je Britancem obljubljal, da bo država z izstopom iz EU znova vzela vajeti v svoje roke. "Če so napovedi prave, bo to zmaga za prave ljudi, zmaga za običajne ljudi, zmaga za dostojne ljudi," je dejal na zabavi zagovornikov brexita v Westminstru.

Farage za odstop Camerona in "brexitovsko vlado"

Vodja britanske evroskeptične stranke Ukip in evropski poslanec Nigel Farage je po četrtkovi zgodovinski odločitvi Britancev za izstop iz unije premierja Davida Camerona pozval k odstopu in se zavzel za "brexitovsko vlado", poročajo tuje tiskovne agencije.

"Mislim, da ni sprejemljivo, da ostane na položaju," je Farage dejal glede Camerona. "Menim, da potrebujemo premierja, ki se je zavzemal za brexit," je poudaril za televizijo ITV News.

Profimedia

Po njegovem mnenju bi se za položaj premierja lahko potegovali pravosodni minister Michael Gove, nekdanji londonski župan Boris Johnson in konservativni poslanec Liam Fox.

Dodal je, da Evropska unija umira in da bi tudi druge evropske države lahko sledile zgledu Velike Britanije.

Hammond: Cameron bo kljub izglasovanju brexita ostal premier

Britanski zunanji minister Philip Hammond je danes, potem ko se je izkazalo, da so britanski volivci večinsko podprli izstop države iz EU, dejal, da bo premier David Cameron kljub temu ostal na položaju. Cameron je sicer državljane pozival, naj glasujejo za obstanek v EU.

"Udejanjil bo odločitev britanskega naroda. Jasno je pa bilo, da bo nadaljeval z delom in tako tudi bo," je za mrežo Sky News dejal Hammond.

David Cameron se danes še ni oglasil, temveč je njegova izjava predvidena dopoldne.

Vodja laburistov napoveduje težke dneve za Veliko Britanijo

Veliko Britanijo po odločitvi za izstop iz Evropske unije čakajo težki časi, saj bo morala na novo izpogajati svoj odnos s povezavo, je danes ocenil vodja britanskih laburistov Jeremy Corbyn.

Kot je poudaril za britanski BBC, mora britanska vlada zdaj, ko se začenja faza ločitve od unije, čim hitreje zaščititi in spodbujati domače gospodarstvo.

"Jasno je, da so pred nami zelo težki dnevi," je dejal in izpostavil padec vrednosti funta, ko je postalo jasno, da bodo Britanci zapustili unijo. Glavno sporočilo referenduma pa je po mnenju Corbyna, da so v številnih lokalnih skupnostih siti varčevalnih ukrepov. 

Profimedia

Britance so očitno prepričale obljube, da bodo znova prevzeli nadzor nad lastno usodo in sami upravljali z migracijami, če bodo podprli izstop iz povezave 28 držav. Njihova odločitev bo gotovo obudila strahove pred učinkom domin v evroskeptičnih državah članicah, kar bi lahko še dodatno ogrozilo trdnost unije, ki se že tako spopada z gospodarsko in begunsko krizo.

Britanski premier David Cameron, ki je poskušal Britance prepričati, naj glasujejo za obstanek v EU, bo zdaj gotovo pod velikim pritiskom, naj odstopi. Na položaju bi ga lahko nasledil bivši londonski župan Boris Johnson, Cameronov tekmec iz konservativne stranke, ki je vodil kampanjo za izstop iz EU.

Sturgeon: Škotska se vidi v EU

Škotska premierka Nicola Sturgeon je danes po objavi izidov četrtkovega referenduma o članstvu Velike Britanije v Evropski uniji, na katerem so zmagali zagovorniki brexita, dejala, da se Škotska v prihodnosti vidi kot del EU.

"Škotska vidi svojo prihodnost kot del EU," je po poročanju televizije Sky News dejala Sturgeonova. Za BBC pa je izjavila, da je Škotska jasno in odločno glasovala za obstanek v uniji z 62 proti 38 odstotkom.
Britanci so po skoraj vseh preštetih glasovih na četrtkovem zgodovinskem referendumu z 52 odstotki podprli izstop države iz EU.

Sinn Fein po brexitu za referendum o združitvi Severne Irske z Irsko

Severnoirska katoliška nacionalistična stranka Sinn Fein po odločitvi britanskih volivcev na četrtkovem referendumu za izstop iz EU zahteva referendum o združitvi Severne Irske z republiko Irsko.

"Smo v situaciji, ko bo Severna Irska pahnjena ven zaradi glasovanja v Angliji (...) Sinn Fein bo zdaj pritisnil s svojo zahtevo, s svojo dolgoletno zahtevo za glasovanje o meji," je izjavil vodja Sinn Feina Declan Kearney.

Britanci so po skoraj vseh preštetih glasovih na četrtkovem zgodovinskem referendumu z 52 odstotki podprli izstop države iz EU.