Potem ko so ga vodilni varnostni svetovalci seznanili z dogajanjem glede najhujšega množičnega streljanja v sodobni zgodovini ZDA, je ameriški predsednik dejal, "da motivi strelca še niso znani".
Hkrati je Obama dodal, da se zdi, da je 29-letni Omar Mateen dobil "navdih v različnih skrajnih informacijah, ki se še širile po svetovnem spletu". "Zaenkrat nimajo jasnih dokazov, da so ga (Omarja) vodili iz tujine. Zdi se, da je v zadnji minuti prisegel zvestobo skupini Islamska državi, a dokazov, da bi ga dejansko ta skupina vodila, ni. Prav tako tudi ni dokazov, da je bil del širše zarote," je še dejal.
Ameriški predsednik je svoje državljane tudi pozval k enotnosti. "Iščemo motive morilca, a gre za opozorilo, da smo, ne glede na raso, verovanje, ali spolno usmerjenost, vsi Američani. Paziti moramo drug na drugega in se za vselej obvarovati pred tovrstnimi grozljivimi dejanji," je še dejal Obama.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
IS je danes sicer že prevzela odgovornost za streljanje v Orlandu.
Direktor ameriškega zveznega preiskovalnega urada (FBI) James Comey je novinarjem danes dejal, da so preiskovalci "zelo prepričani", da je Omar prevzel skrajna stališča vsaj prek informacij, ki jih je dobil na svetovnem spletu. Dodal je, da še ni jasno, ali je Omar bil član kakšne že obstoječe skrajne skupine ali je morebiti katera od teh skupin nanj vplivala. "Obrnili bomo vsak kamen in delali bomo dneve in noči, dokler ne bomo razumeli poti, ki je vodila do te grozljive noči," je še dejal.
"Delamo na tem, da bi razumeli, kakšno vlogo je pri motivih za napad imel homofobni fanatizem. Temeljito bomo pregledali tudi svoje delo, da bi videli, ali bi lahko storili kaj drugače. Zaenkrat je moj odkrit odgovor, da mislim, da ne," je še dejal Comey.