V zračnem napadu, ki ga je odobril ameriški predsednik Barack Obama, je bil ubit še en borec, ki je z Mansurjem potoval v vozilu jugozahodno od mesta Ahmad Val v Pakistanu blizu meje z Afganistanom. Drugih žrtev naj ne bi bilo.
"Mansur je bil tarča in je bil verjetno ubit" v napadu, ki ga je izvedlo več brezpilotnih letal, s katerimi upravljajo ameriške sile za posebne operacije, je povedal neimenovani ameriški uradnik.
Tiskovni predstavnik Pentagona Peter Cook je sporočil, da ameriška vojska še vedno preverja, ali je Mansur dejansko umrl. Poročila o smrtih talibanskih voditeljev so se pogosto izkazala za neresnična, poleg tega pa se je tudi za Mansurja govorilo, da je bil ubit že decembra lani.
Talibani ne odnehajo
ZDA se v Afganistanu spopadajo z vse močnejšim odporom talibanov, odkar se je konec leta 2014 iz Afganistana umaknila večina ameriških bojnih sil.
Po besedah Cooka je bil Mansur "aktivno vpleten" v načrtovanje talibanskih napadov po Afganistanu ter je predstavljal "oviro za vir in spravo med afganistansko vlado in talibani, saj je talibanskim voditeljem prepovedal sodelovanje na mirovnih pogovorih z afganistansko vlado, ki bi lahko vodili v konec konflikta".
Mansur je bil na čelo talibanov imenovan julija 2015, potem ko je postalo znano, da je ustanovitelj te skrajne skupine Mula Omar mrtev že dve leti. "Od smrti Mule Omarja in Mansurjevega prevzema vodstva so talibani izvedli številne napade, v katerih je umrlo več deset tisoč afganistanskih civilistov in pripadnikov varnostnih sil kot tudi številni pripadniki ameriških in koalicijskih sil," je v sporočilu še zapisal Cook.
Po ocenah poznavalcev bi Mansurjeva smrt, če bo potrjena, le omejeno pomagala ameriškim naporom v Afganistanu, saj konflikt s talibani traja že zelo dolgo. Skupina ima namreč veliko voditeljev ter sposobnost delovanja na lokalni ravni tudi brez močnega osrednjega vodstva.