Lozančić je z današnjim odstopom odprl vrata za postopek imenovanja svojega naslednika. To bo, kot kaže, Daniel Markić, o katerem sta pred nekaj tedni soglašala Grabar-Kitarovićeva in Orešković. Lozančiću bi sicer mandat potekel oktobra letos.
Mnenje o novem direktorju varnostno-obveščevalne službe bodo v sredo dali tudi člani saborskega odbora za notranjo politiko in nacionalno varnost, a bo ta del seje po napovedih zaprt za javnost.
Predsednik odbora Ranko Ostojić (SDP) je v preteklih tednih zavračal sklic seje, ker je zahteval pojasnila o razlogih za odstavitev Lozančića, za katerega je Grabar-Kitarovićeva trdila, da mora odstopiti, ker je kršil zakone.
Ker ni opozoril predsednice
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Predsednica države naj bi zamerila Lozančiću, ker je ni opozoril, da se ji nameravajo približati osebe, ki so jih spremljale varnostne službe. Domnevno naj bi šlo za lanske stike Grabar-Kitarovićeve z izvršnim predsednikom nogometnega moštva Dinamo Zdravkom Mamićem, ki je osumljen več kaznivih dejanj.
Lozančić naj bi o teh srečanjih obvestil takratnega premiera Zorana Milanovića, da bi imel material, s katerim bi lahko kompromitirali predsednico, so za hrvaške medije povedali neimenovani viri iz urada predsednice države.
Grabar-Kitarovićeva naj bi izpostavila tudi nekatere druge domnevne napake Lozančića, ki so ga v Sloveniji in na Hrvaškem omenjali kot glavnega pri razkritju pogovorov med slovensko agentko Simono Drenik in nekdanjim slovenskim arbitrom Jernejem Sekolcem, zaradi česar se je Hrvaška odločila za izstop iz arbitražnega postopka o meji.
Kdo je Dragan Markić
Verjetni novi šef hrvaških obveščevalcev Markić je več kot 20 let v hrvaških varnostno-obveščevalnih službah.
Markić, ki ima tudi francosko državljanstvo, naj ne bi bil po volji prvem podpredsedniku hrvaške vlade in šefu HDZ Tomislavu Karamarku. Kot so poročali hrvaški mediji, naj ne bi bila v najboljših odnosih v času, ko je Karamarko vodil Soa, Markić pa velja za Lozančićevega človeka.