Okoli 89 odstotkov teh usmrtitev so po podatkih AI izvedli Iran, Pakistan in Savdska Arabija, je danes v poročilu opozorila mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International (AI).
V število 1634 sicer niso vključeni podatki s Kitajske, ki je po prepričanju AI verjetno lani usmrtila na tisoče svojih državljanov. Podatki o usmrtitvah so na Kitajskem, pa tudi v Vietnamu in Belorusiji, obravnavani kot državne skrivnosti.
Vodilne države po številu izvršitev smrtne kazni na svetu v letu 2015 so Kitajska, Iran, Pakistan, Savdska Arabija ter ZDA. Nekaj držav, vključno s Kitajsko, Iranom in Savdsko Arabijo, je še naprej obsojalo na smrt zaradi kaznivih dejanj, ki po mednarodnih standardih ne sodijo med »najbolj resna«, na katera je po mednarodnem pravu omejena uporaba smrtne kazni – med drugim za preprodajo drog, korupcijo, »prešuštvovanje« in »bogokletje«.
Leta 2014 so v AI zabeležili 1061 izvršenih smrtnih kazni. Generalni sekretar AI Salil Shetty je lanski porast števila usmrtitev označil za izredno zaskrbljujoč. Iran, Pakistan in Savdska Arabija so po njegovih besedah lani usmrtili veliko več ljudi, pogosto po skrajno nepoštenih sojenjih. "Ta pokol se mora končati," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP pozval Shetty. "K sreči države, ki izvajajo usmrtitve, spadajo v majhno in vse bolj izolirano manjšino," je dodal.
Pakistan je sicer odpravil šestletni moratorij na izvajanje smrtne kazni po napadu na šolo v Pešavarju decembra 2014, ko so skrajneži ubili več kot 140 ljudi, večinoma otrok.
V Pakistanu so tako lani po podatkih AI izvedli 326 usmrtitev, Savdska Arabija je usmrtila 158 ljudi, Iran pa 977.
Lani se je prvič zgodilo, da je več kot polovica držav na svetu v svoji zakonodaji povsem odpravila smrtno kazen. V letu 2015 so smrtno kazen