Svet

Trump želi, da Mehika plača zid na meji z ZDA

G.G./STA
5. 4. 2016, 22.11
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Vodilni republikanski kandidat za predsednika ZDA Donald Trump želi Mehiko prisiliti k financiranju zidu vzdolž južne meje ZDA. Vrednost investicije je ocenjena na osem milijard dolarjev. V nasprotnem primeru Trump napoveduje reze pri finančnih transakcijah z Mehiko, prek katerih mehiški priseljenci redno pošiljajo v domovino milijarde dolarjev.

Profimedia
Ograja med Mehiko in ZDA v bližini Tijuane.

O Trumpovih načrtih je poročal časnik Washington Post, ki je od Trumpa pridobil dokument, ki opisuje njegove načrte. V dve strani dolgem dokumentu Trump grozi, da bo spremenil določilo protiterorističnega patriotskega zakona, s čimer bo blokiral del finančnih transakcij, namenjenih v Mehiko.

Časnik še navaja, da je izvedljivost Trumpovega načrta nejasna, tako s pravnega, kot tudi političnega vidika. Prav tako pa bi lahko ta ideja zdesetkala mehiško gospodarstvo ter privedla do nezaslišanega obračuna med ZDA in njeno ključno diplomatsko zaveznico.

Trumpov dokument med drugim navaja, da bo grožnjo umaknil v primeru, da Mehika za več kot 1600 kilometrov dolg zid "izvede enkratno plačilo v višini pet do deset milijard dolarjev".

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

"Za Mehiko je to lahka odločitev," je med drugim menil Trump. Potem ko bo zid odplačan, se lahko finančne transakcije nadaljujejo. Dokument zajema tudi druge morebitne taktike ustrahovanja, kot so višje carine, vizumska politika ter višje pristojbine za dovolilnice za prestop meje.

Trumpa primerja s Hitlerjem in Mussolinijem

Mehiški predsednik Enrique Pena Nieto je dal jasno vedeti, "da ni možnosti", da bi njegova država financirala ta zid. Trumpovo retoriko pa je primerjal z vzponom diktatorjev Adolfa Hitlerja in Benita Mussolinija.

Ameriški predsednik Barack Obama je Trumpove načrte že ovrgel in jih označil za "nov primer nečesa, kar ni premišljeno". Dodal je še, da bi bile posledice prekinitve nakazil - pri čemer mnoga prihajajo od zakonitih priseljencev in tistih, ki pošiljajo denar svojcem v domovini - ogromne.