Med privrženci, ki so obiskali grob, je bil tudi Milutin Mrkonjić, visoki funkcionar Miloševićeve Srbske socialistične stranke (SPS), ki je danes del srbske koalicije. Današnji predsednik SPS in srbski zunanji minister Ivica Dačić, ki je bil tedaj tiskovni predstavnik stranke, se je sicer od svojega političnega vzornika distanciral takoj po njegovi aretaciji leta 2001.
Srbija je deset let po Miloševićevi smrti videti drugače in je bliže Evropski uniji, je Dačić povedal za srbski časnik Večernje novosti. "Ponovno smo si pridobili mednarodno spoštovanje," je dejal. To je mogoče samo zato, ker smo se učili iz Miloševićevih napak, a tudi iz njegovih dobrih potez.
Od vzpona do padca
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Milošević je vzpon na srbsko in tudi jugoslovansko politično sceno začel sredi 80. let minulega stoletja. Nato je s podpihovanjem srbskega nacionalizma odigral pomembno vlogo pri razpadu Jugoslavije in izbruhu vojn na Hrvaškem in v BiH, na oblasti pa se je ohranil tudi po Natovem bombardiranju Srbije zaradi nasilja na Kosovu leta 1999.
Zanj so bile usodne šele volitve za predsednika takratne Zvezne republike Jugoslavije 24. septembra 2000, ko je moral za zmago čestitati Vojislavu Koštunici.
Pol leta kasneje je Beograd Miloševića izročil haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, kjer so mu sodili za genocid, vojne zločine in zločine proti človečnosti. Še pred izrekom kakršnekoli sodbe je 11. marca 2006 umrl za srčno kapjo v haaškem priporu. Po njegovi smrti so primer opustili in tako niso nikoli izrekli sodbe.
V soboto bo sicer minilo tudi 13 let od umora prvega demokratičnega predsednika srbske vlade Zorana Džindžića, ki je leta 2000 nasledil Miloševića. Srbski premier Aleksandar Vučić in Džindžićevi strankarski kolegi iz njegove Demokratske stranke bodo pred vladnim poslopjem položili vence.