V nove nastanitvene centre naj bi preselili tudi vse prebežnike, ki bodo še vztrajali pri prehodu Idomeni. Po ocenah medijev jih je na območju trenutno okoli 13.000.
"V interesu migrantov je, da se preselijo v primerna bivališča. Taborišče bomo odstranjevali postopoma, a bomo ob tem dali jasno vedeti, da do nadaljnjega ni možnosti za prehod meje. Da bi ostali tukaj, nima nobenega smisla," je poudaril predstavnik grške vlade Giorgos Kiricis.
Nekateri so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sicer že opustili upanje, da bodo lahko svojo pot proti srednji in zahodni Evropi nadaljevali čez Makedonijo, in zapuščajo območje ob meji, kjer so bile v zadnjem času nevzdržne razmere. V torek zvečer je bilo že opaziti večje število beguncev, ki so zapuščali vas Idomeni in šli v nasprotno smer od tiste, ki je bila za begunce običajna v zadnjih mesecih.
A z vzpostavitvijo novih centrov za prebežnike še ne bodo zadostili vsem potrebam. Po podatkih grške vlade je bilo v ponedeljek v Grčiji več kot 30.000 prebežnikov, od tega več kot 6800 na otokih v Egejskem morju in več kot 8300 v prestolnici Atene in okolici.
Prebežniki še vedno prihajajo z otokov v celinsko Grčijo. Davi jih je v največje grško pristanišče Pirej s trajektom prispelo okoli 500, večina z otokov Lezbos in Kos, po poročanju medijev pa jih danes pričakujejo še okoli 150 z otokov Rodos in Kos.
V Pireju je po navedbah medijev trenutno okoli 3000 prebežnikov. Številni so zavetje našli v čakalnicah, ki pa so že prenatrpane, tako da je v pristanišču opaziti tudi vse več šotorov. Danes naj bi tam nastanjenim beguncem prvič ponudili zdravstveno oskrbo.