V osnutku med drugim piše, da mora Grčija nemudoma zagotoviti 50.000 mest za morebitne prosilce za azil, pri čemer bo EU Atenam nudila potrebno pomoč. Migrante, ki nimajo možnosti pridobiti azil, naj bi nemudoma vrnili v Turčijo.
"Tok nezakonitih migrantov vzdolž zahodnobalkanske poti se končuje. Ta pot je odslej zaprta," naj bi pisalo v dokumentu, katerih povzetke je na spletni strani danes objavil Der Standard, ki je pridobil vpogled v dokument.
Na ponedeljkovem izrednem vrhu EU in Turčije, na katerem pričakujejo turškega premierja Ahmeta Davutogluja, bo govora o izvajanju novembra lani dogovorjenega akcijskega načrta za zajezitev migracijskega toka v Evropo. Vrhu bo nato še isti dan sledilo srečanje voditeljev osemindvajseterice, ki naj bi ob koncu sprejeli skupno izjavo.
Skupno izjavo sicer v Bruslju danes še usklajujejo na ravni veleposlanikov EU, a samo bistvo sklepov naj se ne bi več spremenilo, še poroča časnik sklicujoč se na diplomatske kroge. Predvideni ukrepi, ki naj bi jih po srečanju nemudoma začeli uresničevati, bodo temeljili na dogovorih, doseženih s turško stranjo.
Večja vloga Turčije
Med glavnimi ukrepi se omenja med drugim ta, da začne Turčija nemudoma konstruktivno sodelovati pri nadzoru zunanje meje EU v Egejskem morju in ponovno sprejme tiste migrante, ki nimajo možnosti pridobiti azil v Evropi.
Pri tem v Bruslju načrtujejo poseben sporazum o vračanju med EU in Turčijo, ki naj bi vstopil v veljavo s 1. junijem. Do takrat bo vračanje potekalo na podlagi dvostranskega sporazuma z Grčijo.
Države članice naj bi se na vrhu tudi zavezale, da bodo začele izvajati dogovorjeni načrt o preselitvi sirskih beguncev neposredno iz Turčije v članice unije, še poroča časnik.