FBI skuša priti do podatkov na Farookovem službenem telefonu, vendar ne pozna gesla in telefon je nastavljen tako, da se po desetih neuspešnih poskusih odprtja z geslom podatki na njem izbrišejo. FBI zato zahteva, naj Apple, ki je na ta način zaščitil svoje iPhone, razvije poseben program, ki bo policiji omogočil vdor v Farookov telefon.
Sodnica Pymova se je s tem strinjala in je dejala, naj Apple razvije program le za Farookov telefon. Glavni izvršni direktor Appla Tim Cook je odgovoril, da to ne gre in napovedal pritožbo, za katero ima časa pet dni od torka. Po Cookovih besedah skuša vlada doseči, da Apple razvije poseben ključ, ki ga bo potem mogoče uporabiti za vdore v milijone drugih iPhonov po svetu in lahko podobno prisili tudi druge proizvajalce v odklepanje.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest je zatrdil, da ne gre za splošen ključ, ampak le za Farookov telefon, vendar pa računalniški strokovnjaki menijo, da ko bo ključ enkrat narejen, ga ne bo tako težko prilagoditi za druge telefone, četudi bo deloval uvodoma le na Farookovem telefonu. Cook pravi, da ne gre za podporo pravici do zasebnosti terorista, ampak za 900 milijonov uporabnikov iPhonov na svetu.
Odziv ameriških politikov je mešan, čeprav je večina na strani vlade. Za vodilnega republikanskega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa ni dvoma, da ima Obama preko svojega pravosodnega ministrstva, pod katerim je FBI, prav. Vprašanje je na poenostavljen način zelo nevarno. Demagogi bodo trdili, da skuša Apple zaščititi pravico terorista, ki je decembra lani skupaj s soprogo pobil 14 ljudi.
Na nasprotni strani pa so ljudje, kot je Edward Snowden, ki je že sporočil, da gre za enega najpomembnejših tehnoloških pravnih primerov v zadnjem desetletju. Primer lahko pride vse do vrhovnega sodišča, ki mu trenutno manjka en član. To je Antonin Scalia, ki je umrl v soboto.