Črna kronika

Kar ni uspelo sodnici, je odvetniku

Tina Recek
12. 2. 2016, 07.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Na ljubljanskem okrožnem sodišču se včeraj ni nadaljeval predobravnavni narok za paroha Srbske pravoslavne cerkve (SPC) Perana Boškovića. Višje sodišče je ugodilo predlogu zagovornika paroha, odvetniku Milanu Krstiću, ki je na prejšnjič zahteval izločitev sodnice Vladislave Lunder zaradi dvoma o njeni nepristranskosti. Tako bo zdaj zadevo obravnaval drugi sodnik.

svet 24
Paroh Peran Bošković (desno) v družbi svojega odvetnika Milana Krstića (zadaj) ob prihodu na sodišče.

Spomnimo, da se je sodnica že pred začetkom prejšnjega predobravnega naroka sama želela izločiti iz postopka, kjer je v tej zadevi v predkazenskem postopku odločala o uvedbi preiskave. A ji predsednik sodišča ni ugodil. Tožilstvo Boškoviću očita nadaljevano kaznivo dejanje zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in nadaljevano kaznivo dejanja poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja. Obtoženi krivde ni priznal.

LASTNI DENAR NAJ BI VLOŽIL V HIŠO

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!


Ljubljanska cerkvena občina je pred dobrimi tremi leti v kazenski ovadbi paroha Boškovića bremenila odtujitve dela sredstev, zbranih za gradnjo župnijskega doma ob pravoslavni cerkvi v Ljubljani. Ovadil ga je Željko Lubarda, ki je leta 2012 nasledil Boškovića. Del donacij, ki jih je SPC prejela za začetek gradnje kulturno-pastoralnega centra za vernike, naj bi si prisvojil. A vrh SPC je nato novembra 2013 umaknil kazensko ovadbo, ker naj zanjo ne bi bilo nikakršne podlage, Bošković pa je po vloženi ovadbi v javnosti zavrnil vse očitke in pojasnil, da je v hišo v Gameljnah vložil 120 tisoč evrov lastnega denarja in najel 150 tisoč evrov kredita.

DENAR NAMESTO ZA CENTER ZA HIŠO
Poleg tega naj bi si z računov SPC plačeval lastne stroške in stroške družinskih članov, kot so naročnina za časopise, dopolnilno zdravstveno zavarovanje, položnice za internet in mobilni telefon, obroki finančnega lizinga za avto … Menda se je tega nabralo za okoli 70 tisoč evrov. Med drugim naj bi odredil v izplačilo dva računa družbi Empora Nova v skupni vrednosti 20.216 evrov, družbi Hum 2000 pa v vrednosti 10.195 evrov. A po mnenju tožilstva so bili računi lažni, saj družbi pri gradnji nista opravili nobenih del. Poleg tega naj bi se nekaj materiala, kot so keramika, parket, tapete, namenjenega gradnji kulturno-pastoralnega centra, znašlo v Boškovićevi hiši. S temi dejanji naj bi SPC oškodoval še za 114.685 evrov.

POZIV TOŽILCU PO UMIKU OBTOŽNICE
Če je tožilstvo prepričano, da paroh ni deloval po črki zakona, pa tako, kot rečeno, ne meni Srbska pravoslavna cerkev. Pooblaščenec oškodovanca Metropolije zagrebško-ljubljanske Srbske pravoslavne cerkve Aljoša Dežman je dejal: "Pri podrobnem pregledu so najvišji organi oškodovanca ugotovili, da ni podlage za nadaljevanja postopka zoper Perana Boškovića. V letu 2012 so Sveta sinoda kot najvišje cerkveno telo, kasneje v letu 2013 tudi zagrebško-ljubljanski metropolit Jovan Pavlović in v letu 2015 zdajšnji metropolit Porfirije Perić ugotovili, da niti Srbska pravoslavna cerkev niti ljubljanska cerkvena občina nista bili oškodovani s parohovim ravnanjem, zato ne vidita pogojev za nadaljevanje kazenskega in odškodninskega postopka." Zato tudi ne priglašata premoženjskopravnega zahtevka. Hkrati je tožilstvo pozval, naj obtožbo nemudoma umakne.